Zapomniałam dwóch tabletek z drugiego tygodnia. Co teraz?

W środę i czwartek nie wzięłam tabletek antykoncepcyjnych (brałam je o 21). Dziś jest piątek i przypomniało mi się o tym. Szybo zażyłam zapomnianą tabletkę z czwartku. Dzień wcześniej współżyłam z chłopakiem 2 razy. Pierwszy raz w prezerwatywie, drugi raz nie. Mój partner był "umazany" w spermie (ale nie doszedł we mnie). Czy mogło dojść do zapłodnienia? Dodam tylko że dziś jest 12. dzień cyklu a tabletki przyjmuję od 4 miesięcy. Mam iść do lekarza? Zażyć tabletkę "po"? Co mam teraz zrobić? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Jeśli dobrze zrozumiałam Panią to pominięto środową tabletkę w drugim tygodniu stosowania złożonego preparatu antykoncepcyjnego. Natomiast tabletkę z czwartku przyjęła Pani z opóźnieniem mniejszym niż 12 godzin. Zatem celem zachowania skuteczności antykoncepcji należało przyjąć zapomnianą tabletkę jak najszybciej i jeśli dotychczas tabletki były przyjmowane prawidłowo nie ma potrzeby stosowanie dodatkowego barierowego środka antykoncepcji. Pani nie postąpiła w zalecany sposób, stąd przez 7 kolejnych dni zalecane są dodatkowo barierowe środki celem zachowania skuteczności antykoncepcji.