Złe samopoczucie, osłabienie, męczliwość i bladość

Witam serdecznie! Kilka dni temu robiłam morfologię, bardzo proszę o interpretację wyników. TSH - 0.480 (norma 0.276 - 4.20) (od sześciu lat leczę niedoczynność tarczycy) Krwinki białe WBC - 11.1 (norma 4.0 - 10.0) wart.b. NEUT - 6.91 (norma 1.2 - 6.8) % NEUT - 62.5 (norma 43.0 - 76.0) wart.b. LYMPH - 2.97 (norma 1.2 - 6.8) %LYMPH - 26.9 (norma 17.0 - 48.0) wart.b. MONO - 0.73 (norma 0.3 - 0.8) % MONO - 6.6 (norma 4.0 - 10.0) wart.b. EO - 0.40 (norma 0.00 - 0.80) % EO - 3.6 (norma 0.0 -7.0) wart.b. BASO - 0.04 (norma 0.0 - 0.2) % BASO 0.4 (norma 0.0 - 1.5) wart.b. ALY - 0.10 (norma nie jest podana) % ALY - 0.9 (norma nie jest podana) wart.b. LIC - 0.07 (norma nie jest podana) % LIC - 0.6 (norma nie jest podana) Krwinki czerw. RBC - 3.73 (norma 3.80 - 5.80) Hemoglobina HGB - 11.9 (norma 11.4 - 17.5) Hematokryt HCT - 36.6 (norma 35.0 - 50.0) MCV - 98 (norma 80.0 - 97.0) MCHC - 32.3 (norma 31.5 - 37.0) MCH 31.8 (norma 26.5 - 33.5) RDW-CV - 14.3 (norma 10.0 - 18.0) Płytki krwi PLT - 226 (norma 150.0 - 390.0) PDW - 15.0 (norma 0.0 - 4.0) MPV - 9.5 (norma 6.5 - 11.0) PCT - 0.215 (norma nie jest podana) Mam 20 lat, od dawna czuję ciągłe zmęczenie i senność (przy jednoczesnej bezsenności), ważę 42 kg przy wzroście 153 cm (jadam "normalnie", tzn. nie stosuję żadnej diety czy też głodówki, a zapotrzebowanie na jedzenie ciągle się zmniejsza - czuję się nasycona po coraz mniejszych ilościach jedzenia, przez co moja waga permanentnie spada). Drżą mi ręce, wypadają włosy, jestem blada i szybko się męczę. Nie miałam żadnych przewlekłych chorób w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, nieregularnie miesiączkuję (słabe krwawienie). Szybko pojawiają mi się siniaki (przy drobnym uderzeniu, a czasami bez wyraźnego powodu). Ponadto ciągle towarzyszy mi złe samopoczucie i brak ochoty na robienie czegokolwiek. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź :)

Lek. Marta Hat

Witam! Wyniki morfologii krwi wskazują na występowanie u Pani obniżonego poziomu krwinek czerwonych. Objawy, które Pani zgłasza - czyli osłabienie, męczliwość, bladość mogą wynikać z obniżonego poziomu krwinek czerwonych bądź ich spadku w ostatnim okresie. Objawy te plus dodatkowo wypadanie włosów i nieregularne miesiączki świadczą o niedoborach pokarmowych z zakresie witamin, minerałów oraz podstawowych substancji odżywczych. Ma Pani niedowagę (BMI 17,9), należałoby więc rozważyć suplementację witaminową oraz korekcję diety. Ponadto w morfologii można zaobserwować w niewielkim stopniu podwyższoną liczbę leukocytów i ich frakcji: neutrofilów - co wskazywać może na trwającą/niedawno przebytą infekcję bakteryjną. Jeżeli towarzyszą temu dolegliwości z przewodu pokarmowego należałoby wykonać diagnostykę w kierunku ewentualnych problemów z przewodem pokarmowym, jeżeli przeważają dolegliwości związane z obniżonym nastrojem i niechęcią do podejmowania jakichkolwiek czynności można pomyśleć o depresji i skonsultować się z psychiatrą. Pozdrawiam serdecznie