Bardzo niski poziom hemoglobiny i żelaza - czy tabletki i dieta pomogą?

Witam. Mam 18 lat, jestem wysoki - 187cm, ważę 67 kg. Ostatnio chciałem oddać krew i wyszło mi w badaniach krwi, że mam strasznie niski poziom hemoglobiny 6,9 gl. Więc poszedłem na dodatkowe badania i wyszło to samo, żelazo strasznie niskie - 6, gdzie norma to 58-160. Dzisiaj zacząłem zażywać żelazo w tabletkach i jeść codzienie mięso oraz owoce (zalecenie lekarza). Czuję się dobrze, nic mi nie jest, chociaż jestem blady. Co mam zrobić? Czy tabletki mi pomogą i dieta?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam:)

Niestety, nie da sie przewidzieć jaka będzie odpowiedź na zastosowane leczenie. Wyniki badań, które Pan wymienił, są nieprawidłowe (nie podał Pan, niestety, jednostek).

Obniżony poziom hemoglobiny i żelaza w surowicy krwi sugeruje rozpoznanie niedokrwistości z niedoboru żelaza. Przyczyny tego stanu mogą być różne, i w zależności od nich, odpowiedź na leczenie może być różna. W sytuacji, gdy niedokrwistość wynika z niedoboru żelaza w diecie, należy ten niedobór uzupełnić poprzez zastosowanie odpowiedniej diety i suplementację żelaza. Należy się przy tym zastanowić, czy niedobór żelaza nie jest spowodowany utratą krwi (wykluczyć chorobę wrzodową oraz choroby zapalne przewodu pokarmowego) lub upośledzonym wchłanianiem z przewodu pokarmowego (np.celiakia), wtedy odpowiedź na leczenie może być niewystarczająca.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty