Biorę tabletki i był stosunek - kiedy mogę zacząć brać antybiotyk?

Witam, wczoraj w nocy, ok. 1,00 odbyłam stosunek. Dzisiaj u lekarza otrzymałam antybiotyk na zapalenie oskrzeli. Wiem, ze antybiotyk osłabia działanie leku, więc zarówno w czasie jego brania, jak i po wykluczam możliwość stosunku. Tabletkę wzięłam dzisiaj o 22,00 jak zwykle. Czy jeśli zacznę brać antybiotyki od jutra rana, będzie to bezpieczne?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Antybiotykoterapia może osłabiać skuteczność antykoncepcji jak powszechnie wiadomo. Uważa się, że dzieje się tak na skutek zaburzenia flory jelitowej co może zmniejszać wchłanianie hormonów z przewodu pokarmowego. Wobec tego przez cały czas stosowania antybiotyku należy zabezpieczać się dodatkowo prezerwatywą.

Do czasu antybiotykoterapii należy doliczyć średni czas przeżycia plemników w drogach rodnych czyli 3-5 dni. Wobec tego stosunek odbyty 1-2 dni przed stosowaniem antybiotyku może powodować możliwość zapłodnienia.

Redakcja abcZdrowie.pl