BMI a skład ciała i masy mięśniowej

Czy przy dużej masie mięśniowej, a małej ilości procentowej tłuszczu, bmi ma jakieś znaczenie? Jak będę ćwiczył na siłowni lub uprawiał sport, masa mięśniowa wzrośnie i prawdopodobnie przekroczy bmi 25. Czy duża masa mięśniowa może być niezalecana ze względów zdrowotnych (na przykład wpływ na ciśnienie tętnicze)?

Mgr Klaudia Wita Dietetyka

BMI nigdy nie może być jedynym wskaźnikiem branym pod uwagę w diagnostyce otyłości gdyż nie uwzględnia różnic w budowie ciała. U osób uprawiających sporty (u osób o stosunkowo dużej zawartości masy mięśniowej) wskaźnik BMI jest mało wiarygodny i nie ma w praktyce zastosowania

Nie, w przypadku osób uprawiających sport i mających dużą zawartość masy mięśniowej nie ocenia się składu ciała za pomocą BMI. Wtedy ważniejsza jest zawartość tkanki tłuszczowej (wartość powyżej 25% dla mężczyzn prowadzi do powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego).

Dzień doby,

wskaźnik BMI, to posty wzór, dzięki któremu możemy szybko oszacować, czy nasza masa ciała jest w normie, czy też cierpimy na niedowagę, nadwagę lub otyłość.
Uwaga! Wskaźnik BMI nie powinien być stosowany bezkrytycznie. Na pomiarach indeksu masy ciała nie powinny opierać się:
- kobiety ciężarne,
- sportowcy,
- dzieci,
- osoby starsze,
- a także osoby u których ciężko zmierzyć wzrost.
Więcej o BMI na http://diet-coaching.xaa.pl/bmi-wskaznik-twojej-masy-ciala/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska