Ból po wyjściu ze szpitala po operacji haluksa

Moja babcia dostała dziś wypis ze szpitala po operacji haluksa. Gdy wróciliśmy do domu zaczęło ja bardzo bolec. Poszedłem do apteki po leki z recepty - żadnego nie było. Jak łagodzić bol?

Szanowny Panie

Proszę wykupić kilka leków przeciwbólowych z różnych grup farmakologicznych, np. Pyralginę, Paracetamol, Opokan, o ile oczywiście Pańska babcia nie jest uczulona na żaden z nich. Leki te najlepiej stosować łącznie -wówczas, ze względu na tzw.efekt addycyjny, ich działanie jest dużo większe niż przy stosowaniu dużych dawek jednego leku.
Poza lekami przeciwbólowymi warto też zastosować zimne okłady ze zmrożonych kompresów żelowych - proszę tylko nie kłaść ich bezpośrednio na skórę, by nie doprowadzić do odmrożenia naskórka.

Natomiast niepokoi mnie kwestia braku leków w aptece, ponieważ jednym z nich zapewne są zastrzyki przeciwzakrzepowe, które Pańska babcia piwinna otrzymywać w równych odstępach czasu przez okres 10dni i jesli w aptece, ktorą Pan odwiedził nie było tych lekarstw, wówczas powinien Pan poszukać ich w innej. W każdej operacji w obrębie kończyny dolnej istnieje podwyższone ryzyko powstawania zakrzepicy, która to choroba może mieć poważne w skutkach następstwa w przypadku gdy urwany zakrzep zablokuje przykładowo tętnicę wieńcową (->zawał serca) albo którąś z tętnic koła tętniczego Willisa (->udar mózgu).

W pierwszych dniach po operacji, często występuje nasilony obrzęk stopy, który nasila dolegliwości bólowe. Warto by Pana babcia zastosowała leki przeciwobrzękowe np. Aescin w dawce 3x2 tabl. (dostępny bez recepty) oraz pozycję przeciwobrzękową to jest ułożenie stóp powyżej poziomu serca, poprzez położenie stóp na 2-3 grubych kocach.

łączę wyrazy szacunku,
Jędrzej Kosmowski
lekarz zespołu HalluxCenter
e-mail: kontakt@halluxcenter.pl