Brak czasu na psychoterapię z powodu pracy

Kilka lat temu stwierdzono u mnie nerwicę - zaburzenia adaptacyjne. Leczyłam się wówczas psychiatrycznie i uczęszczałam do psychologa. Nie skończyłam terapii psychologicznej, bo dostałam pracę i nie było czasu na psychologa. W tym roku znów trafiłam do psychiatry i lekarz stwierdził reakcję depresyjną i zaordynował leczenie, które trwa po dzień dzisiejszy. Powinnam również znów chodzić do psychologa, ale pracuję i nie mogę sobie na to pozwolić. Obecna praca była i jeszcze jest momentami takim stresem, że miałam problemy żołądkowo-jelitowe. Lekarz przepisał mi neuroleptyk, który pomaga mi głównie na objawy somatyczne. Jak sobie poradzić z zaistniałą sytuacją? Są takie dni, że boję się iść do pracy.

Poza tym, mimo, iż mam 28 lat to nie mam praktycznie żadnego życia prywatnego. Nie mam praktycznie znajomych. Chłopaka również nie mam i nigdy nie miałam. Nie widzę szans na zmianę zaistniałej sytuacji, bo jak nigdy nie miałam chłopaka itd., to trudno żebym nagle go miała mieć. Za każdym razem jak idę do pracy łykam środek uspokajający, bo ma wrażenie, iż bez tego ani rusz. Łykam środek oprócz tego co przepisał mi lekarz. Nie wiem jak sobie poradzić z zaistniałą sytuacją, proszę o poradę... jak miałam pierwszy epizod nerwicowy, miałam myśli samobójcze, które czasem teraz powracają. Wtedy byłam o krok od ich zrealizowania, teraz by mi to nawet przez głowę nie przeszło, ale martwię się tym.

Witam!

Leczenie farmakologiczne wpływa na poprawę nastroju i zmniejszenie lub eliminowanie dolegliwości. Nie jest jednak w stanie rozwiązać trudności psychicznych, które mogą wzmagać problem lub powodować nawrot zaburzenia. Dlatego psychoterapia jest tak istotna w leczeniu depresji czy zaburzeń lękowych. Pisze Pani, że już wcześniej łączyła te dwie formy leczenia i z listu wnioskuję, że przyniosły one efekty. Teraz uważa Pani, że z powodu pracy nie ma Pani możliwości wzięcia udziału w terapii. Proszę się jednak zastanowić, czy to właśnie praca jest główną przeszkodą. W poradniach zarówno prywatnych, jak i państwowych istnieje możliwość dostosowania godziny terapii do Pani potrzeb i możliwości. Warto zapytać o taką możliwość w Pani mieście czy okolicy. Psychoterapia może wspomóc leczenie farmakologiczne, pomóc Pani poznać przyczynę obecnych problemów i wspomagać poszukiwania efektywnych rozwiązań. To, czego uczy się Pani w trakcie terapii, może w przyszłości pozwolić Pani samodzielnie rozwiązywać tak trudne problemy. Ustabilizowanie nastroju oraz wyeliminowanie nasilonego lęku może pomóc Pani lepiej radzić sobie ze stresem oraz przeciwnościami. Także życie towarzyskie może nabrać zupełnie innego tempa. Lepsze kontakty z innymi, to więcej szans na znalezienie bliskiej osoby. Warto, żeby porozmawiała Pani z lekarzem na temat przyjmowania dodatkowych leków. Zalecone przez lekarza leki mogą wchodzić w interakcje z tymi, które przyjmuje Pani bez jego wiedzy. Dlatego warto dowiedzieć się, czy w ten sposób faktycznie Pani sobie pomaga, czy może ma to negatywny wpływ na Pani organizm. Ponieważ głównym problemem jest lęk, warto zastosować ćwiczenia odprężające oraz wyciszające. Polecam korzystanie z poradników psychologicznych na ten temat. Znajdzie w nich Pani ćwiczenia do samodzielnego wykonywania. Także joga, tai chi lub taniec pozwalają zmniejszać napięcie mięśniowe, przez co wpływają także na nastrój i samopoczucie. Mniejsze napięcie fizyczne to również mniejszy lęk. W chwilach napięcia może Pani korzystać z telefonów zaufania lub for/czatów internetowych, a także słuchać kojącej muzyki i stosować ulubione zapachy, w ramach aromaterapii.

Pozdrawiam