Brak okresu od dwóch lat z powodu odżywiania

Witam. Od 2 lat nie mam okresu co spowodowane jest moim odżywianiem. Na początku chodziłam do ginekologa ale z tych wizyt nic nie wynikło. Chciałabym dowiedzieć się czego moge oczekiwać od lekarza pod tym względem? Czy powinien wypisać mi jakieś leki na wywołanie okresu?

Szanowna Pani,
Najważniejsze w tym przypadku jest usunięcie przyczyny braku okresu, a więc odpowiednie "ustawienie" Pani odżywiania. Podawanie leków jest tylko usunięciem przyczyny, a problem może powracać.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań

Droga Pani!

Brak miesiączki, tym bardziej przez tak długi czas, jest złym objawem. Bezwzględnie powinna Pani skonsultować się z ginekologiem. Na początek powinien wykonać Pani badanie usg jajników oraz zalecić badania hormonów płciowych oraz tarczycy. Dodatkowo zalecałabym sprawdzenie poziomu witaminy D3 w organizmie. Dopiero na tej podstawi odpowiedni lekarz będzie w stanie określić przyczynę Pani problemu i wprowadzić ewentualne leczenie. W celu znalezienia odpowiedniego specjalisty proponuję przepytać kobiety z Pani otoczenia. Warto kierować się poleceniami bliskich!

Polecam również zwrócić uwagę na swoje żywienie. Jedzenie odpowiedniej ilości kcal i składników odżywczych może również bezpośrednio wpływać na występowanie lub zanikanie menstruacji. W tym celu zachęcałabym do skorzystania z konsultacji dietetycznej.

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl