Chciałabym dowiedzieć się, czy moje objawy dotyczą depresji?

Mam 24 lata, od pewnego czasu przestałam wierzyć w siebie, nie mogę znaleźć pracy i całymi dniami siedzę w domu, nie mam ochoty zrobić sobie makijażu, zadbać o siebie, gdzieś wyjść, czuję się gorsza od innych, nie mam pewności siebie, nie mam ochoty czasami żyć, obwiniam siebie o wszystko, nie potrafię walczyć z problemami pomimo wsparcia męża, nie potrafię się podnieść. Wszystko, co mnie otacza, nie cieszy mnie, zapomniałam już, co to uśmiech.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

być może problem można traktować w kategoriach wystąpienia epizodu depresyjnego lub reakcji adaptacyjnej w sytuacji stresowej. Nie będę jednak w stanie o tym zdecydować bez osobistego badania. Objawy opisane przez Panią sugerują emocjonalne podstawy złego samopoczucia. W tej sytuacji proponuję udać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego i poprosić o konsultację lekarską. Pewną pomocą może również służyć Pani doradztwo w Urzędzie Pracy bądź innej instytucji zajmującej się pośrednictwem zawodowym.

Być może również czas oczekiwania na wizytę warto byłoby wypełnić rozmowami z psychologiem.

Pozdrawiam serdecznie