Spadek wagi i utrzymujący się brak miesiączki

Witam, przedstawiałam już swój problem tu -> http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-czym-sie-martwic, ale niestety, wiele się zmieniło. Nie wiem, czemu byłam tak głupia, w każdym razie pod koniec lutego zafundowałam sobie jeszcze 2 głodówki po 2-3 dni. Potem starałam się znów jeść w miarę normalnie, tzn. 2 kromki chleba fitness z białym serem na śniadanie, obiad — zupa albo warzywa na patelnię, kolacja — 1 kromka chleba fitness z serem + ogórek. Kilka razy zdarzyło się, że zjadłam w międzyczasie jogurt naturalny z muesli — ale następnego dnia waga pokazywała więcej, więc od dawna nie jem tych jogurtów. Teraz waga mi spadła do 44... Wiem, że jestem dużo za chuda... Miesiączki jak nie było tak nie ma, stan skóry, który i tak zawsze pozostawiał wiele do życzenia, jeszcze się pogorszył. Właśnie te ostatnie 2 rzeczy martwią mnie najbardziej... Kiedy ważyłam 48/49 kg, byłam u paru lekarzy, jedni mówili, że trochę za mało ważę, a inni, że w moim wieku jeszcze może tak być. Nie wiem, co o tym sądzić, bo jestem jeszcze młoda, a z tamtą wagą czułam się dobrze. Proszę mi poradzić, co zrobić, aby wróciła miesiączka i poprawił się stan skóry, ale też nie przytyć za dużo... Nie chcę stracić szczupłego wyglądu.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Z Twojej wypowiedzi wynika, że utraciłaś ok. 5,5 kg w ciągu 2 miesięcy. Niestety, moje obawy i przypuszczenia co do rozpoznania u Ciebie anoreksji potwierdziły się. Na podstawie Twojego obecnego opisu wynika, że spełniasz wszystkie kryteria potrzebne do rozpoznania anoreksji. Należą do nich:

1. Zbyt niska masa ciała w stosunku do wzrostu. Twój indeks masy ciała ma obecnie wartość 16,4 kg/m2. Wartości poniżej 17,5 kg/m2 wskazują na anoreksję.
2. Wychudzenie zostało spowodowane celowym głodzeniem się, unikaniem ,,tuczących pokarmów", intensywnymi ćwiczeniami lub celowymi wymiotami. Piszesz, że celowo robiłaś sobie głodówki i stosowałaś niskokaloryczną dietę. Za ,,tuczący" uznałaś nawet jogurt naturalny z muesli, który ma jedynie ok. 100 kcal w 100 ml. Natomiast Twoje dobowe zapotrzebowanie to co najmniej 1500 kcal.
3. Postrzeganie masy ciała jako zbyt dużej, pomimo że występuje znaczna niedowaga. Często jako zbyt gruba jest postrzegana określona partia ciała: typowo jest to brzuch lub uda. Osoby chore na anoreksję uważają, że nie mogą przytyć więcej niż do określonej wagi, przy czym ta ,,idealna waga" oznacza tak naprawdę znaczne wychudzenie. Mimo, że obecnie masz już powikłania anoreksji (wypadanie włosów, zaburzenia hormonalne), chciałabyś przytyć nie więcej niż do wartości sprzed 2 miesięcy, które oznaczały niedowagę. Pozwól sobie przypomnieć, że 2 miesiące temu przy wadze 49,5 kg również nie miałaś miesiączki!
4. Zaburzenia hormonalne: opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki, zatrzymanie miesiączki.

Z przykrością przeczytałam, że Twoje problemy były lekceważone przez lekarzy. Myślę, że może to być zwiazane z ich brakiem doświadczenia w temacie anoreksji. Zastanawiam się, czy skorzystałaś z wizyty u psychiatry dziecięcego, który byłby najbardziej kompetentny w rozpoznaniu i leczeniu tego typu zaburzeń. Myślę, że przy Twoim obecnym wychudzeniu nikt nie powinien mieć już wątpliwości co do rozpoznania.

Polecam Ci jeszcze raz wizytę u psychiatry oraz terapeuty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń odżywiania. Podstawowym warunkiem powrotu miesiączki, poprawy stanu skóry oraz Twojego samopoczucia jest powrót do należnej masy ciała - do ok. 52-54 kg. Zaleca się, aby przyrost masy ciała był stopniowy, tzn. nie większy niż 0,5-1 kg na tydzień. Zbyt szybkie wyrównywanie masy ciała po długotrwałym głodzeniu grozi powikłaniami ze strony przewodu pokarmowego. Dobowa wartość kaloryczna posiłków powinna wynosić ok. 50 kcal/kg masy ciała. Dokładne informacje na temat składu diety należy skonsultować z dietetykiem.

Jeśli chcesz przybrać na wadze, powinnaś ograniczyć wysiłek fizyczny tylko do lekcji WF w szkole, a w trakcie zajęć nie powinnaś się forsować. Mam nadzieję, że poprawiły się Twoje relacje rodzinne i obecnie otrzymujesz od swoich bliskich wsparcie.

Serdecznie pozdrawiam