Ciągłe głodówki

Mam 17 lat, od dobrych 3 lat nieustannie głodziłam się, a potem znów jadłam i tak w kółko. Teraz przez kilka miesięcy prawie nic nie jadłam. Próbuję wrócić do normalnego jedzenia, ale zawsze wracam do moich głodówek. Cały czas myślę o jedzeniu, moje życie opiera się w sumie tylko na tym. Nie potrafię przestać się głodzić. Od ponad 2 miesięcy nie mam miesiączki. Boję się stanąć na wagę, boję się kilogramów. Staram się jeść normalnie, ale na drugi dzień znowu głoduję. Nie potrafię się od tego uwolnić. Mam 153 wzrostu i ważę 44 kg. Domyślam się, że jest coś nie tak, ale chcę usłyszeć to od specjalisty, upewnić się.

Witam serdecznie.

Rozpoznanie anoreksji lub innego zaburzenia psychicznego jest możliwe tylko na podstawie osobistego badania lekarskiego.

Koncentracja na jedzeniu, kaloriach, stały lęk przed przytyciem oraz zaburzenia miesiączkowania to kryteria rozpoznania anoreksji.
Aby rozpoznać anoreksję, trzeba jednak spełnić wszystkie kryteria: na podstawie Twojego opisu można stwierdzić, że spełniasz wszystkie oprócz kryterium wagowego - Twoje BMI ma wartość 18.8 kg/m2, natomiast anoreksję rozpoznaje się od wartości niższych niż 17.5 kg/m2.

Pamiętaj jednak, że anoreksja rozwija się stopniowo. Skoro zwracasz się z pytaniem do naszego portalu, masz przekonanie, że ,,coś jest nie tak", to może to wskazywać na początek poważnego problemu. Zaburzenia odżywiania się mogą być wyrazem innych trudności: osobistych, rodzinnych, emocjonalnych. Dlatego warto porozmawiać z psychologiem, psychoterapeutą. To powinno pomóc Ci ,,uwolnić się" od myślenia o diecie i sylwetce.

Z pozdrowieniami