Ciśnienie w głowie, ucisk w klatce piersiowej, problemy z koncentracją i zaburzenia snu

Poltorej roku wstecz mialem powazny wypadek samochodowy, myslalem, ze nic sie nie stalo, ale dzis dolegliwosci ktore opisze, odczuwam coraz bardziej: - ogromne cisnienie w glowie ( pisk w uszach, kiedy leze na poduszce slysze swoj puls ) - ucisk w klatce piersiowej, oraz z tylu w kregoslupie; - problemy z koncentracja; -zaburzenia snu, -nie moge sie zrelaksowac; czy to moze byc powiazane ze schorzeniem kregoslupa? po wypadku nie zbadalem swojego stanu zdrowia, myslalem, ze nic mi nie jest.

Opisywane przez Pana zaburzenia mają raczej charakter psychogenny. Dolegliwości spowodowane uszkodzeniem kręgosłupa powstałym podczas wypadku powinny pojawić się praktycznie bezpośrednio po zdarzeniu. Ewentualne opóźnienie odczuwania bólu i skutków poyrazowych zdarza się, ale trwa raczej kilka godzin po zdarzeniu. Opisywane przez Pana objawy wydają się być związane z zaburzeniami stresowymi pourazowymi. Jeśli przeżywa Pan rónież zaburzenia snu z koszmarami sennymi, lęk w sytuacjach przypominających zdarzenie,wyraźnie odczuwa Pan dyskomfort podczas jazdy samochodem, który nie mija z czasem jest prawdopodobne, że podłożem zaburzeń jest reakcja psychiczna na sytuacje traumatyczną. Opisywane przez Pana objawy są bardzo mało charakterystyczne dla schorzenia somatycznego, spełniają natomiast kryteria zaburzenia lękowego z silną komponentą somatyzacyjną. Oczywiście warto byłoby zweryfikować te dolegliwości u neurologa, ale jeśli będzie wykluczone tło somatyczne proszę poszukać pomocy u psychiatry.