Co jest powodem nawracających infekcji?

Dzień dobry, Od czasu rozpoczęcia współżycia z obecnym partnerem (ok. 1.5 roku) mam nawracające infekcje pochwy. Pierwsze 4 miesiące byliśmy w związku na odległość i po każdej wizycie chłopaka i współżyciu kończyłam z infekcją intymną (dostałam antybiotyk i globulki z pałeczkami kwasu mlekowego). Aktualnie mimo wspólnego mieszkania i stałych relacji nadal infekcje wracają (miałam ich ok. 5 przez 1.5 roku). Około dwa miesiące temu zaczęłam odczuwać pieczenie przy oddawaniu moczu, włosy zaczęły wypadać garściami, okres zanikł, a stosunki były bardzo bolesne. Poszłam do lekarza rodzinnego (mieszkam za granicą gdzie na ginekologa czeka się ok. 2 miesiące), który skierował mnie jedynie na badanie moczu, które wykazało zakażenie układu moczowego - dała mi tutejszy lek, który nic nie pomógł. Poleciałam do Polski i tym razem mój ginekolog stwierdził ostrą infekcję - grzybicę i otrzymałam leki Macmiror, Fluconazle i InVag. Fluconazole przyjmuję w 1,3 i 5 dzień, a potem raz w tygodniu. Maxmiror codziennie po jednej kapsułce, a po jego skończeniu InVag także codziennie. Niestety zapalenie pęcherza nadal się utrzymuję i chodzę do łazienki co 1-2 godziny, nawet w nocy. Kupiłam w Polsce Furaginę i zastanawia mnie czy mogę ją włączyć do leczenia razem z w.w. lekami? W które dni ją przyjmować - codziennie już od dziś (razem z Fluconazolem i Macmiror) czy po zakończeniu któregoś z leku? A może najpierw wyleczyć grzybicę, a po całkowitym końcu brania tabletek na nią dopiero rozpocząć leczenie Furaginą? Czy ma Pan/i jakiś pomysł co może być przyczyną nawrotów infekcji? Nie jest to na pewno kwestia higieny ani diety, bo są na wysokim poziomie. Partner jest stały i po pierwszej infekcji zbadał się na różne choroby przenoszone drogą płciową i wszystkie wyniki były negatywne. Zauważyłam, że w jego wynikach nie było badania na Candida (grzybicę) ani wirus HPV - czy chłopak mógł mieć grzybicę od jakiejś wcześniejszej partnerki (współżył z kimś min. pół roku przed naszym poznaniem) lub mogą to być objawy wirusa HPV? Jakie badania dokładnie wykonać, aby znaleźć przyczynę (w sobie lub partnerze) tych ciągłych zachorowań? Dodam (nie wiem czy ma to znaczenie przy którejkolwiek kwestii, ale zrobiłam prywatnie badania estriadolu, FSH i LH - dwa ostatnie wyszły na granicy normalnych wyników, a estradiol znacznie za niski. Może ma to związek jakiś związek z infekcjami> Zależy mi na odkryciu czy infekcjom (bakteryjnym i grzybiczym) jest winna moja odporność czy może mogłam się zarazić od partnera, u którego była utajona przez min. kilka miesięcy, a jako że jest mężczyzną nie miał objawów? Proszę o długą i wyczerpującą odpowiedź, ponieważ wizytę u lekarza mam dopiero za 1.5 miesiąca, a infekcja naprawdę utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z poważaniem, Z.

Lek. Tomasz Budlewski

sądzę że konieczne jest zastosowanie leczenia zarówno u Pani jak i u Partnera bardziej na infekcje grzybicza i ważne jest aby leczenie było w tym samym czasie i w tym czasie również powstrzymać się od współżycia, posiew moczu oraz wymaz i posiew z pochwy u Pani też mają dosyć duże znaczenie aby poznać czynnik etiologiczny i wtedy zastosować leczenie celowane. co do hpv, po wyleczeniu infekcji cytologia i wtedy ew dalsza diagnostyka kolposkopia/hpv dna. konieczna opieka ginekologiczna i szersza diagnostyka.