Co jest powodem trudności w przyswajaniu pokarmu u osoby z bólem brzucha?

Od prawie roku mam problem z.. nie wiem dokładnie z czym ale coraz mniej produktów mogę jeść. Jeszcze rok temu mogłam jesc wszystko i nic mi nie bylo, od pół roku nie mogę jeść wielu produktów,nawet nie wiem dokładnie których, a zaraz zaczyna bolec mnie brzuch i muszę szybko skorzystać z toalety. Jest to bardzo uciążliwe, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować,nie wiem co może być przyczyną częstych biegunek. Próbowałam wykluczyć produkty zawierające laktoze i nadal dzieje się to samo. Lekarze przepisywali mi już 3 razy antybiotyki ale miały one działanie krótkotrwałe. Tydzien po skończeniu leczenia objawy wracaly. Co może być przyczyną?

Lek. Wojciech Zygmunt

Przyczyną choroby może być celiakia, jak również różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe. W celu diagnostyki celiakii należy oznaczyć przeciwciała przeciwendomyzjalne (EMA), oraz przeciw transglutaminazie tkankowej (tTG). Ostatecznym potwierdzeniem (jeżeli wyniki przeciwciał będą dodatnie), jest wynik biopsji jelita cienkiego wykonany podczas endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego. Nie powinno się wykluczać produktów glutenowych przed badaniem poziomu przeciwciał. W celu diagnostyki innych nietolerancji pokarmowych polecam wizytę u gastroenterologa.