Co mogą oznaczać takie skurcze u 20-latki?

Witam. Nie mam jeszcze regularnych cykli a aktualnie jestem na 30 dniu. Od kilku dni czuje lekkie skurcze, ból i uczucie bulgotania w podbrzuszu. Dzisiaj na bieliźnie znalazłam plamkę krwi. Niestety nie jest to okres. Wspomnę, że od ostatniego współżycia minęły prawie dwa miesiące i miałam już dwie miesiączki.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skurcze oraz uczucie bulgotania w brzuchu najprawdopodobniej związane są z pracą jelit. Takie objawy dają między innymi zalegające gazy oraz schorzenia związane z układem pokarmowym.

Skoro od ostatniego współżycia minęły już dwa miesiące i w tym czasie miała Pani normalne menstruacje, to można wykluczyć ciążę – choć całkowitą pewność da test ciążowy z moczu lub krwi, który na tym etapie z pewnością będzie już wiarygodny.

Wspomniane przez Panią plamienie może być oznaką zaburzeń hormonalnych, dlatego warto byłoby udać się do ginekologa w celu wykonania podstawowych badań.

Natomiast dolegliwości bólowe brzucha, przelewanie w żołądku i skurcze należałoby skonsultować z gastrologiem. Być może oznaczają one zespół jelita drażliwego, stan zapalny jelit lub chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-plamienie-i-bulgotanie-w-podbrzuszu-moze-oznaczac-ciaze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowa-wydzielina-z-pochwy-zamiast-okresu-i-przelewanie-w-brzuchu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.