Co mogą znaczyć takie zmiany miesiączki?

Witam, Od około 4 lat miewam bardzo bolesne miesiączki (pomaga tylko ketonal), raczej regularne, aczkolwiek co jakiś czas zdarzy się, że spóźniają się do 14 dni i wtedy są one praktycznie nieodczuwalne. Co mogą oznaczać takie zmiany?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn regularnego występowania bolesnych miesiączek może być wiele. Najczęściej pojawiają się one u bardzo młodych kobiet, które są w trakcie dojrzewania, jednak w Pani przypadku taki stan może być wywołany przez różne schorzenia.

Do najpopularniejszych przyczyn tej sytuacji zaliczamy: występowanie torbieli, polipów czy mięśniaków macicy, endometriozę, wady anatomiczne organizmu, problemy hormonalne, noszenie wkładki wewnątrzmacicznej, a nawet choroby nowotworowe.

Jeżeli dosyć często zauważa Pani, że okres się spóźnia, to należy zwrócić uwagę na prowadzony styl życia, ponieważ pojawia się on u osób, które stosują nieprawidłową dietę, lub mają do czynienia z częstymi sytuacjami stresowymi.

Czasami zdarza się, że bolesne miesiączki nie są spowodowane żadnymi stanami chorobowymi tylko zespołem bolesnego miesiączkowania (ZBM). Jest to stan pierwotny, czyli występujący od zawsze i towarzyszą mu między innymi bóle głowy i mięśni.

Jeżeli nie jest Pani pewna stanu swojego zdrowia, a objawy dalej występują, zachęcamy do udania się do ginekologa, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań będzie w stanie postawić jednoznaczną diagnozę.

Więcej o przyczynach bolesnych miesiączek i ZBM przeczyta Pani w naszym artykule:

https://zdrowie.parenting.pl/bolesne-miesiaczki-skad-sie-biora-i-jak-im-zapobiegac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.