Co mogę jeszcze zastosować na suche usta?

Co mi pomoże na suche usta. Od prawie roku się z tym męczę. Wyniki badań w normie. Stosowałam różne maści, suplementy diety i witaminy. Usta bardzo szybko stają się suche mimo że ciągle je nawilżam. Najbardziej suche są kąciki i dolna warga. Czasem są tak przesuszone że pękają, skóra jest biała i pojawia się krew. Bardzo pieką i nie wiem już co stosować, aby z tego wyjść.

Redakcja abcZdrowie

Witam, przede wszystkim należałoby poszukać przyczyny takiego stanu, bowiem jeśli trwa tak długo i nie jest spowodowany podrażnieniem lub skutkiem działania czynników zewnętrznych (latem promienie UV i wysokie temperatury, zimą: mróz, wiatr), to tradycyjne pomadki mogą okazać się nieskuteczne. Tutaj więcej o składnikach, które powinny znajdować się w produktach do pielęgnacji, aby były skuteczne w walce z suchymi i pękającymi wargami: https://uroda.abczdrowie.pl/suche-pekajace-wargi-co-robic. Jeśli balsamy łagodzące nie przynoszą efektów, być może problem tkwi gdzie indziej. Przede wszystkim odpowiedzialne za takie objawy są braki witaminowe – zwłaszcza witamin C, A i E oraz... B. Ta ostatnia często wymaga suplementacji, wówczas pomocny będzie kompleks witamin z grupy B, który można kupić w aptece bez recepty. Pośrednio związana z brakami jest również anemia – choć wspominała Pani, że wyniki są w normie, to warto szczegółowo przeanalizować takie parametry jak hemoglobina, żelazo, ferrytyna. Ich niski poziom, a co za tym idzie niedokrwistość, mogą dawać objawy związane z suchością skóry, w tym ust. Możliwą przyczyną Pani problemu z ustami może być również zapalenie czerwieni wargowej, za które odpowiedzialne są drożdżaki. Wówczas na ustach pojawiają się strupy, głębokie rozpadliny (które mogą krwawić), obrzęki. Więcej o tej chorobie znajdzie Pani w obszernym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca. Tym problemem zajmuje się dermatolog, u którego wizytę sugerowałabym, nawet jeśli jednak nie doskwiera Pani drożdżyca. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.