Co może być przyczyną takiego ciśnienia?

Witam, mam 38 lat. Od kilku lat przyjmuje leki na nadciśnienie, zawsze wynik ciśnienia byk prawidłowy, miałam robione EKG kilka razy z powodu zawrotów głowy i ucisku w klatce ale wszystko było w porządku, wyniki z krwi też w normie. Od pewnego czasu mimo brania leków ciśnienie jest wyższe. Rozkurczowe jest w granicach 90-98 do tego mam ciągle zawroty głowy i czasem ból w klatce piersiowej. Dodam że jestem strasznie nerwowa i odrazu się stresuję że może to być coś poważnego. Co może być przyczyną takiego ciśnienie mimo brania leków.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

nadciśnienie tętnicze należy do chorób przewlekłych układu krwionośnego. Przyjmuje się, że prawidłowy wynik ciśnienia powinien wynosić około 120/80. W Pani przypadku, gdy tzw. „ciśnienie dolne”, czyli rozkurczowe wynosi powyżej 90, mamy do czynienia z nadciśnieniem. Nie jest to stan zagrażający życiu, jednak powinien być obiektem stałej obserwacji. Najniebezpieczniejsze sytuacje to takie, gdy ciśnienie gwałtownie się podnosi, ponieważ może się wtedy przyczyniać do zawału serca.

Przyczyn podwyższonego ciśnienia wtórnego jest wiele, należą do nich między innymi choroby: nerek, nadnerczy, tarczycy, lub nawet nowotworowe. Do takiego stanu przyczynia się też nieprawidłowy styl życia: nieodpowiednia dieta, otyłość, palenie wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu czy ciągłe funkcjonowanie w ciągłych nerwach.

Jednak uspokajamy, w Pani przypadku taki stan najprawdopodobniej wynika z nadciśnienia pierwotnego, który występuje w największej ilości przypadków. Jest spowodowany uwarunkowaniami genetycznymi i środowiskowymi. Zalecamy, aby udała się Pani do lekarza kardiologa, który mógłby postawić jednoznaczną diagnozę i ewentualnie postanowić o zmianie leków, które w tym momencie nie wystarczają.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który opisuje problem nadciśnienia:

https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-tetnicze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.