Co może mieć wpływ na taki stan zdrowia?

Witam. Mam 20 lat, jestem kobietą. Wolę się zapytać tutaj bo gdzie nie spojrzę pokazuje mi inne normy dla TSH i FT3. FT3 - 5.12 TSH 3.079 Mam wrażenie, że normy które podało mi laboratorium są jakieś zbyt rozstrzelone a przynajmniej FT3, góra granica na wynikach to 6.01. Pytam się ponieważ od jakiegoś czasu mi rośnie broda, zwykła ciemna, jak u facetów podczas dorastania i no co innego jak nie hormony mogą to robić. Według badań i lekarzy w tym endokrynologów jestem okazem zdrowa i "taka Pani uroda" i tak było zawsze ale ja czuję, że coś jest nie tak. Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź.
KOBIETA, 21 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

Każde laboratorium pracuje na innym sprzęcie i innych odczynnikach, dlatego też mogą być różnice. Ale moim zdaniem Pani TSH dla wieku i płci jest zbyt wysokie, dla kobiet w wieku rozrodczym/ przedmenopauzalnym właściwe wartości TSH nie powinny przekraczać 2.0 - 2.5 μIU/ml

Nadmierne owłosienie u kobiet, zwane hirsutyzmem, jest częstym zaburzeniem dermatologicznym,

Głownie przyczyniają się do tego zaburzenia hormonalne. Istnieje również odsetek pacjentek, u których przyczyna nie została jeszcze poznana, a poziom androgenów pozostaje w wartościach referencyjnych (hirsutyzmem idiopatycznym ).

Najczęstsze przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet:

1. Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Proszę wykonać USG ginekologiczne oraz poprosić ginekologa o skierowanie na badania laboratoryjne

Badania laboratoryjne:

FSH

LH

Prolaktyna

Testosteron, całkowity i/lub wolny

DHEAS

17-ketosteroidy

Estrogeny

Stężenie globuliny wiążącej hormony płciowe (SBGH)

Androstenedion -

Stężenie 17-hydroksyprogesteronu

Stężenie IGF-1

Profil lipidowy

Glukoza na czczo lub w teście tolerancji glukozy

Insulina

2. Nadmiar androgenów:

Często jest to związane z chorobami hormonalnymi, takimi jak choroba nadnerczy, choroba tarczycy, akromegalia. Ponadto do rozwoju hirsutyzmu może dojść w przebiegu takich chorób jak: hiperprolaktynemia, zespół Cushinga, zespół nadnerczowo-płciowy czy guzy jajników oraz nadnerczy produkujące androgeny.

Należy wykonać badania laboratoryjne:

androstendion,

dehydroepiandrostendion (DHEA),

dihydrotestosteron (DHT),

testosteron.

3. Genetyka

Proszę zwrócić uwagę czy kobiety w Pani rodzinie mają podobny problem. Geny mogą wpływać na poziom hormonów i na wrażliwość mieszków włosowych na te hormony.

4. Leki

-sterydy anaboliczne,

-leki przeciwpadaczkowe

-niektóre leki antykoncepcyjne ( mogą zmniejszać poziom estrogenów i zwiększać poziom androgenów, co prowadzi do wzrostu owłosienia).

5. Otyłość

Otyłość ma wpływ na hormony (androgeny =pojawienie się owłosienia )

6. Stres

-nadmiar produkcji androgenów=pojawienie się owłosienia

7. Duży wysiłek fizyczny (sport zawodowy,intensywne ćwiczenia na siłowni )

-wzrost androgenów =pojawienie się owłosienia

Proszę wybrać się na wizytę do endokrynologa, dermatologa, ginekologa i dietetyka.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska