Co może oznaczać drżenie rąk i nóg, bóle głowy a do tego uczucie ucisku przy skroniach?

Witam, od dłuższego czasu zauważyłam u siebie dziwne objawy. Są ta między innymi drżenie rąk i nóg, bóle głowy a do tego uczucie ucisku przy skroniach, ból brzucha na dole po lewej stronie, czasami problem z oddychaniem, uczucie kłucia w sercu a czasami jego szybsze bicie. Do tego bardzo długo zasypiam. Co to może być?

Dzień dobry, objawy które Pani opisuje mogą, ale nie muszą wskazywać na zaburzenia nerwicowe. Zastanawiam się czy zaobserwowała Pani jeszcze jakieś inne odczucia płynące z ciała oprócz tych, o których Pani wspomniała. Jeśli chodzi o nerwicę to występuje ona pod róznymi postaciami: nerwicy natręctw, ataków paniki, fobii czy lęku uogólnionego. Istotą nerwicy jest lęk, a wywołuje on wiele reakcji psychosomatycznych. Do najczęstszych objawów somatycznych nerwicy lękowej zalicza się: bóle o różnej lokalizacji (bóle głowy, kręgosłupa, żołądka, serca, mięśni), zawroty głowy, kołatanie serca, drżenie kończyn, ucisk w gardle, uczucie duszności, płytki oddech, suchość w ustach, nagłe uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, zaburzenia zmysłów, biegunki, wymioty, zaburzenia snu i czynności seksualnych. Mogą one pojawiać się w sytuacjach silnego stresu lub występować przewlekle. Podobne objawy dają też choroby endokrynologiczne- np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Dlatego w pierwszej kolejności sugerowałabym wizytę u internisty/endokrynologa w celu wykonania podstawowych badań, w tym także TSH, ewentualnie FT3, FT4. Jeśli wyniki wyjdą poprawne radziłabym wizytę u psychologa/psychoterapeuty. Jestem pewna że szczegółowa i dogłębna diagnoza pozwoli stwierdzić czy rzeczywiście cierpi Pani na zaburzenia nerwicowe. Pozdrawiam oraz życzę wiele spokoju i zdrowia.