Co może znaczyć złe samopoczucie po badaniu rezonansu z kontrastem?

Witam! Miałam wykonywane badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem, poziom kreatyniny we krwi prawidłowy. Po badaniu miałam lekkie nudności, później pojawiło się zmęczenie i poczucie słabości oraz trudności z koncentacją, a wieczorem zaczęłam lekko gorączkować. Mam się przejmować. Dodam że w ten dzień wypiłam z 6 litrów wody, tak jak mi zalecano, picie dużej ilości wody i co 15 minut szłam do toalety. Też pojawiły się bóle w lewym boku, ale myślę że to od żołądka, bo mam problemy z żołądkiem i w ten dzień bardzo mało zjadłam. Ale gorączka i uczucie słabości z nudnościami? Mam się zgłosić do lekarza? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Witam serdecznie,

Po podaniu środka kontrastowego mogą wystąpić działania niepożądane jak np. nudności czy obrzęk bądź zaczerwienienie. W przypadku podania środka kontrastowego reakcję niepożądane jeśli występują, to zwykle w momencie podania lub niedługo po podaniu kontrastu. Niemniej jednak występują tzw. reakcje typu opóźnionego. Reakcje typu opóźnionego to reakcje nadwrażliwości zależne od limfocytów T. Zwykle dotyczą skóry i mogą się rozwinąć od 60 min do tygodnia po podaniu środka kontrastowego, najczęściej pomiędzy 3. a 48. h od ekspozycji. Inni badacze wskazują na szczyt ich występowania między 6. a 12. godziną.
Sugerowałbym skonsultować Pani objawy z lekarzem rodzinnym.

Pozdrawiam.