Co oznacza duża ilość śluzu w stolcu?

Witam, od kilku lat (3-4) podczas wypróżniania w stolcu jak i na papierze jest dużo śluzu, nie zawsze ale jednak często. Jest on przezroczysty, nie mam poza tym innych objawów, czym to może być spowodowane? Nie stresuję się ani nic z tych rzeczy.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

śluz w kale nie musi oznaczać niczego niepokojącego. Czasem jest on objawem fizjologicznym i nie ma związku z żadną chorobą.

Zdarza się jednak, że nadmierna ilość śluzu w kale towarzyszy schorzeniom odbytu, takim jak m.in.: żylaki odbytu (zwane potocznie hemoroidami), szczelina odbytu, infekcje bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze, a także zespół jelita drażliwego. Czasem pojawia się on również w przypadku alergii pokarmowych. Wówczas zauważyć można także inne dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Proszę więc obserwować swój organizm i jeśli oprócz śluzu w kale zauważy Pan również inne niepokojące objawy, to warto udać się na konsultację do lekarza.

Temat ten został szerzej opisany w jednym z naszych artykułów, który znaleźć można pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-kale-przyczyny-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.