Co oznacza obecność guzka w szyi?

Dzień dobry,dzisiaj miałam robione usg szyji i wyszło że mam jakiś guzek który ma jakieś zwapnienia albo zwłoknienia,co to może oznaczać? Czy badanie takiego guza u endokrynologa jest bolesne? I jak wygląda leczenie? Czy to może być złośliwy guz?Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania obrazowe szyi, aby móc ocenić, czy nic groźnego nie dzieje się w organizmie. USG szyi jest dokładną diagnostyką węzłów chłonnych, jak i tkanek miękkich, a także tarczycy i ślinianek.

Analizując Pani wynik badania, można by przypuszczać, że wykryty guzek ma charakter łagodny, jednakże tylko lekarz i ewentualne badanie histopatologiczne mogłoby potwierdzić lub wykluczyć wszelkie schorzenia.

Badanie USG mogłoby wykazać między innymi występowanie torbieli, stanów zapalnych, ropnia, ale również tłuszczaka, czyli łagodnego guza.

Z racji odległości, trudno będzie określić dokładnie charakter guza. Proponujemy konsultację z lekarzem laryngologiem lub endokrynologiem, który oceni Pani wynik badania i zdecyduje o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie zmiana ta będzie to dalszej obserwacji.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-oznacza-zgrubienie-na-szyi-czy-to-cos-powaznego

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

A odpowiedź na podobne pytania będzie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyczuwalny-guzek-na-szyi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.