Co oznacza taki wynik badania po kolonoskopii u 43-latki?

Dzień Dobry. Wynik Koloskopia Słownie napisane; nowotwór niezłośliwy okrężnicy, odbytnicy,odbytu i kanału odbytu. Opis badania ; w esicy polip 3-4 mm, który usunięto. DGN; Polip esicy. Guzki krwawnicze 1 stopnia . Moje pytanie czyki polip to nowotwór? który został usunięty i co to jest esica to nie jelito, czyli w jelicie nie ma polipa. I czemu w rozpoznaniu słowne ; napisano Nowotwór niezłośliwy I guzki krwawnicze to hermoidy ? I jeśli był polip czy powinnam wykonać za ileś lat kolejną kolonskopia dla sprawdzenia

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że pojawiła się u Pani taka dolegliwość ze strony układu pokarmowego. Prawidłowo natomiast, że wykonuje Pan kontrolne badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które w porę pozwala wychwycić wszelkie zmiany i rozpocząć właściwe leczenie.

Analizując wynik przedstawionego badania, można by stwierdzić, że w obrębie esicy uchwycono zmianę odpowiadającą polipowi. Jednakże prawidłowo, że został on wycięty podczas badania.

Polipy bytujące w jelicie grubym są niezłośliwymi zmianami. Do głównych objawów takiej przypadłości, można by zaliczyć krew lub śluz obecny w stolcu, występowanie biegunek lub zaparć, a także dolegliwości bólowych w obrębie podbrzusza.

Zmiany polipowate wymagają głównie endoskopowego leczenia, a w późniejszym okresie odpowiedniej kontroli.

W przypadku guzków krwawniczych, odpowiadającym hemoroidom, obecnych w odbycie, postępowanie polega głównie na leczeniu objawowym. Jednakże po każdym kroku postępowania powinien zdecydować lekarz.

Zalecamy Pani być pod stałą kontrolą lekarza gastrologa oraz proktologa. Specjalista w toku dalszych czynności podejmie decyzję o badaniach kontrolnych oraz właściwym leczeniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/polipowatosc-jelita-grubego

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-jelita-grubego-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.