Jakie badania wykonać, żeby wykluczyć raka odbytu?

Boję się że mam raka odbytu (19 lat) Dotykając palcami czuję pod skórą takie zgrubienie które znajduje się po lewej stronie od odbytu, ale nie w odbycie. Jakby to była taka żyła i nie wiem czy to mogą być hemoroidy w tym miejscu, ale nie jest jakieś wielkie i nie widać tego na oko. Mam gazy, a pozatym nie mam żadnych objawów. Żadnego krwawienia ani nic. Bardzo się boje, przez co nie mogłem spać całą noc i chce mi się wymiotować, bo myślę że to może być ten najgorszy scenariusz. Naczytałem się że hemoroidy nie dają żadnych oznak typu gazy, a rak już tak. Do lekarza się udam tylko że nie wiem kiedy mnie przyjmą, bo mój tata ma mnie umówić za mnie i boję się że będę musiał czekać miesiąc nawet prywatnie. Jakie badania warto wykonać żeby wykluczyć raka odbytu albo moje objawy (gazy, takie zgrubienie pod skórą po lewej stronie od odbytu pomiędzy pośladkiem a odbytem, boli mnie lekko jak dotykam i też swędzi lekko odbyt)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia raka jelita grubego znajdują się mężczyźni powyżej 50. roku życia, zwłaszcza prowadzący niehigieniczny tryb życia. Na rozwój tego nowotworu mają wpływ wieloletnie zaniedbania związane z dietą, brakiem aktywności fizycznej, używkami (papierosy i alkohol). Istotnym czynnikiem są także predyspozycje genetyczne – jeżeli nowotwór jelita grubego (ale też endometrium, piersi czy prostaty) pojawia się w rodzinie, to wówczas faktycznie warto mieć się na baczności. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego-bez-tabu.

Rak jelita grubego rozwija się powoli i bardzo późno daje objawy lub symptomy są na tyle subtelne, że nie budzą obaw pacjentów. W Pana przypadku raczej wątpliwym wydaje się ten typ nowotworu, natomiast podstawowym badaniem wykrywającym nie tylko ten nowotwór, ale także inne nieprawidłowości w obrębie końcowego odcinka układu pokarmowego jest kolonoskopia, która zleci Panu gastrolog/proktolog, jeżeli uzna, że są ku temu podstawy. Zachęcam do zapoznania się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-rakowi-jelita-grubego-oto-kilka-sposobow.

Na własną rękę może Pan wykonać badania z krwi, jeżeli rak budzi Pańskie obawy i nie chce Pan czekać na wizytę u lekarza. Do markerów nowotworowych należy tzw. CEA, którego stężenie we krwi rośnie wraz z rozwojem nowotworów przewodu pokarmowego (jelit, wątroby, trzustki). Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/antygen-rakowo-plodowy-cea.

Dodatkowo należy wykonać badanie na krew utajoną w kale – jest badaniem najprostszym i najszybszym, wskazującym ewentualne nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego. Warto jednak wiedzieć, że wynik dodatni nie wskazuje nowotworu, lecz może świadczyć o szeregu chorób, w tym nawet o hemoroidach. O badaniu może Pan przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu-na-krew-utajona-we-wczesnej-diagnostyce-raka-jelita-grubego.

Może Pan także oznaczyć poziom kalprotektyny – obecność tego białka w kale faktycznie jest znacznie wyższa w przypadku chorych na raka jelita grubego, ale podobnie jak w przypadku krwi utajonej – może wskazywać na choroby w obrębie jelita, w tym na stany zapalne. Jeśli jest Pan zainteresowany, szerzej o kalprotektynie traktuje ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.