Co oznacza ten wynik MR jamy brzusznej?

Mąż odebrał wynik rezonansu.W śródbrzuszu po stronie lewej widoczny obszar o zwiększonym sygnale tkanki tłuszczowej -nieostro odgraniczony wlk. 67 na 50 mam popśród którego widoczne są drobne węzły chłonne podejrzenie stwardniajacego zapalenia krezki.Bez cech patologicznie powiększonych węzłów chłonnych . Czy to jest grozne ? Co to oznacza ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia męża. Nie wspomniano jednak, z jakiego powodu było wykonane badanie obrazowe jamy brzusznej. Czy występują jakieś objawy świadczące o ewentualnym stanie zapalnym.

Analizując przedstawiony opis rezonansu można by stwierdzić, że prawdopodobnie uchwycono zapalenie krezki. Prawdopodobną przyczyną takiego stanu mogłyby być infekcje wirusowe, po przebytym nieżycie żołądka i jelit.

W przypadku stwardniejącego zapalenia krezki występuje martwica tkanki tłuszczowej. Choroba ta może być stała lub przewlekła.

Do najczęstszych objawów tej przypadłości można zaliczyć: tkliwość brzucha, wymioty, bóle brzucha, gorączkę, czy nudności.

Ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie ocenić stan zdrowia Pani męża, dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem gastrologiem. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce i leczeniu.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-otrzewnej

https://portal.abczdrowie.pl/awans-krezki-czy-to-przelom-w-medycynie

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.