Co powoduje problemy z pamięcią i myśleniem?

Mam problemy z pamięcią i myśleniem. Starcza mi niewielki stres, żeby się wyłączyć, np. spieram się z kimś i po kilku minutach nie potrafię odpowiedzieć, pomimo że mój zasób wiedzy pozwala na odpowiedź. Kiedy mam problem w urzędzie, to nawet jak mam wszystkie potrzebne dokumenty do wyjaśnienia sprawy, to patrzę na teczkę i nie rozumiem do czego są te dokumenty (widzę, co tam napisane, ale co mam tym udowodnić i jak...), nawet jeżeli w domu wszystko sobie przemyślałem i poukładałem. Czuję wtedy ucisk w czaszce. To trwa już 4 lata. Wcześniej też czułem się w takich sytuacjach inaczej (pewnie stres), ale nie było problemów. Mogłem nawet brać udział w szkolnych debatach. Nie mam zaburzeń depresyjnych. Miałem MR czaszki i nic. Normalnie się uczę, pracuję, uprawiam sporty, nie nadużywam alkoholu. Psychiatra i neurolog przerzucają się między sobą. Lekarz ogólny przepisał mi wstępnie Vicebrol Force 20 mg/dzień. Co może być odpowiedzialne za ten stan i co robić?

Witam Pana,
"pustka w głowie" może być spowodowana lękiem przed oceną w sytuacjach społecznych. Pomocny jest trening kompetencji społecznych, przydatna byłaby psychoterapia poznawczo - behawioralna. Zaburzenia lękowe objawiają się pustką w głowie - pomimo tego, ze w rzeczywistości dysponujemy zasobem wiedzy. Inne objawy to, np. tachykardia (przyspieszone bicie serca) i podwyższone ciśnienie krwi oraz nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest irracjonalny, to reakcja pojawiająca się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów, doceni Pan swoje zasoby i poprawi się Pana funkcjonowanie psycho - fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie

Niestety neurolog prowadzący oraz psychiatra muszę podjąć taką decyzję trudno jest po takich informacjach powiedzieć coś więcej niż oni powiedzieli