Co robić przy tym opóźnieniu tabletki antykoncepcyjnej?

Dzień dobry, stosuję antykoncepcję hormonalną Novynette, zawsze przyjmuję tabletki regularnie, ale niestety zapomniałam wziąć je ze sobą gdy spędzałam noc poza domem (przyjmuje je o 23:00-23:30). Zapomnianą tabletkę przyjęłam od razu po powrocie do domu (koło godziny 13:00). Dodam, że jest to trzeci tydzień cyklu (zostało mi do końca blistra 5 tabletek. Zaznaczam, że przeczytałam ulotkę, ale nie jestem pewna czy te 13-14h spóźnienia sprawiają, że muszę teraz przyjmować je jakoś niestandardowo bądź nie robić przerwy na krwawienie. Czy mogę kontynuować przyjmowanie ich zgodnie z regularną porą do końca blistra, a potem standardowo zrobić 7dniową przerwę? Czy powinnam podjąć jakieś dodatkowe kroki?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jak wynika z treści ulotki, lek Novynette powinien być przyjmowany o tej samej porze. Z treści ulotki wynika również, że zapobieganie owulacji można uznać za przerwane, jeżeli pomiędzy tabletkami Novynette wystąpiła dłuższa przerwa niż 36 godzin.

Więcej informacji znajduje się pod poniższym linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/novynette-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

Niemniej jednak zapraszamy Panią również do lektury poniższych artykułów, z pomocą których będzie Pani mogła ustalić postępowanie właściwe w Pani przypadku, gdyż eksperci zauważają także, że w przypadku tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, jeśli zapomni się o jednej dawce i nie upłynęło jeszcze 12 godzin od czasu, gdy powinna być przyjęta, należy ją szybko przyjąć, a ochrona nie powinna być zmniejszona. Natomiast jeśli upłynęło ponad 12 godzin od czasu, gdy tabletka antykoncepcyjna powinna być zażyta, należy ją przyjąć, ale ochrona antykoncepcyjna została naruszona. Szczegóły pod linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.