Co robić z bardzo silnym ulewaniem niemowlęcia?

Dzień dobry, 11 tygodniowe niemowlę obficie ulewa od ok 4 tygodni. Od ostatnich dwóch jeszcze więcej. Najczęściej jest to przezroczysty płyn lub z drobnym serkiem. W nocy jest spokój za to w dzień czasami w ciągu godziny potrafi ulac 20 razy. Czasami ulewa również od razu po karmieniu jak i godzinę czy dwie. W ostatnim czasie doszły do tego problemy z zaśnięciem na drzemki a jak już się uda to trwają one zaledwie 30-40 minut. Maluch miał podcinane wędzidełko w 3 tygodniu, od urodzenia karmiony był mieszanie (pierś plus mm) z przewagą na pierś. Maluch od urodzenia przybrał niecałe 3 kg jednak od pierwszych dni mamy problemy z gazami i wziętym brzuszkiem. Jest pogodnym niemowlakiem jednak bardzo często się pręży, ma takie "kwadratowe" ruchy. Do tego dochodza nieczystości w nosku (stosujemy sól fizjologiczna i latarek do odkurzacza), czasami krztusi się tym co uleje lub podczas jedzenia. Zdarzy mu się również kaszel podczas dnia ale osłuchowo jest czysty.
KOBIETA, 28 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

obfite i częste ulewanie u niemowlaka może być związane z różnymi problemami w układzie pokarmowym, zwłaszcza jeśli dziecko ma niskie przyrosty wagi lub wykazuje objawy bólu i dyskomfortu. Taki stan może być także spowodowany alergią pokarmową.

Opisywane objawy mogą również wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy. Warto poinformować o tym lekarza pediatrę, aby ocenił, czy dziecko wymaga terapii farmakologicznej, czy zwykłej modyfikacji diety.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/ulewanie-u-noworodka-i-niemowlaka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.