Co znaczą bóle głowy i wyniki rezonansu?

Dzień dobry.Ze względu na bóle i zawroty głowy miałam wykonany rezonans magnetyczny.Mam 41 lat.Czy wynikiem mam się przejmować czy raczej to nic niepokojącego? Opis:DANE KLINICZNE: Zaburzenia równowagi. TECHNIKA BADANIA: Badanie głowy metodą rezonansu magnetycznego wykonane sekwencjami FSE w obrazach T1-, T2-zależnych i FLAIR oraz T1- po podaniu środka kontrastowego (Omniscan 10ml), uzupełnione skanami dyfuzyjnymi i GRE. OPIS: Badanie wykazuje w istocie białej półkul mózgu obecność rozsianych ognisk o średnicy do 6mm, hiperintensywnych w obrazach T2- i FLAIR oraz izo- i hypointensywnych w obrazach T1- zależnych, o lokalizacji podkorowej. Żadna z tych zmian nie uległa wzmocnieniu kontrastowemu. Innych zmian patologicznych w mózgowiu, w tym cech restrykcji dyfuzji wody ani depozytów hemosyderyny, nie stwierdza się. Obraz struktur podnamiotowych, w tym kątów mostowo- móżdżkowych, przedstawia się prawidłowo. Układ komorowy i pozostałe wewnątrzczaszkowe przestrzenie płynowe nieposzerzone. W prawej zatoce czołowej niewielkie, przyścienne pogrubienia błony śluzowej. W przedniej części sitowia po stronie prawej nieznacznie nasilone zmiany zapalne. WNIOSKI: Opisany obraz nie jest jednoznaczny, ponieważ może odpowiadać zmianom leukodegeneracyjnym, np. naczyniopochodnym, ale nie można wykluczyć pierwotnego procesu demielinizacyjnego.

Pojedyncze, drobne ogniska naczyniopochodne najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Jednak u Pani opisano rozsiane ogniska, z opisu wynika, że jest ich więcej, chociaz nie podano ich liczby. Najlepiej byłoby obejrzeć badanie. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne w Pani występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. Wydaje mi się, że w Pani przypadku konieczna może być dalsza diagnostyka takich ognisk, najlepiej podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO), wykluczenie boreliozy jako przyczyny ognisk. W zależności od objawów czasem konieczna punkcja lędżwiowa z oceną płynu mózgowo-rdzeniowego. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska