Co znaczą zawroty głowy, duszności, bóle w klatce?

Witam, mam 23 lata i wszystko zaczęło sie półtora roku temu. Byłam chora chyba na przeziebienie, wiec zazylam lek (chyba theraflu) i poszłam spać. I nagle w nocy obudziłam sie i strasznie waliło mi serce, nie wiedziałam co sie dzieje. Myślałam ze to moze od tego leku. Po ok 30 min ustalo. Następnej nocy znowu jazda, to samo. Więc po kilku dniach poszłam do kardiologa. Badania mi zlecił, krew, tsh, echo, holter. Następnym razem poszlam po wyniki. Na poczekalni zaczęłam cała drętwieć, bałam sie, że umre. Poszłam do budynku obok bo był szpital i mowie ze sie źle czuje, że cała zdrętwiałam, to odesłali mnie do rodzinnego. No bezczelni. Wrociłam więc i kazalam kardiologowi sie szybciej przyjąć. Okazało sie że mam wiotki PPM. Dostałam magnez, potas i metoprolol doraźnie. Jak powiedziałam że na poczekalni cała zdrętwiałam to sie lekarz uśmiechną i powiedział ze to nerwica. Potem każdego dnia odczuwałam jakieś lęki, ściski w głowie, nie mogłam jeść, serce wciąż mi wariowało. Odwiedziłam pare razy pogotowie I za każdym razem opinia brak elektrolitów albo musze sie uspokoic. Ale serce dalej wariowało. Poszłam do psychiatry. Opinia: nerwica lękowa. Ale skąd? Całe życie byłam spokojna. W szkole sie wyśmiewali ze jestem aż tak cicha i nic nie mówie. Do tego zero przyjaciół, nikomu sie nie moge wygadać. A teraz sie nasiliło wszystko. Codziennie mam zawroty głowy, duszności, bóle w klatce, serce mi sie potyka, podczas posiłku wali jak oszalałe i ogólnie dzień w dzień mi dokucza. Nawet w nocy potrafi mnie wybudzić z lękiem i potliwością. Psychika mi juz na to siada. Nie wiem co mam robić. Boje sie pracy podjąć, bo nawet zwykłe stanie w miejscu przyśpiesza mi akcje serca, nie wspomne juz o ruchu.. Bardzo bym prosila o czyjąś opinie.

Szanowna Pani, jeśli wykluczone są choroby somatyczne, przyczyną może być podłoże psychogenne. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania). Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. na pewno warto mieć pod kontrolą problemy z zakresu kardiologii. Powinna Pani również skorzystać z psychoterapii. Z Pani opisu wynika, ze problemy pojawiły się już w dzieciństwie, już wtedy była Pani wycofanym dzieckiem. Sądzę, że w ówczesnym czasie można było zauważyć więcej objawów wskazujących na Pani nadmierna wrażliwość i gotowość do reagowania nadmierną lękliwością. Dlatego uważam, że powinna Pani skorzystać z psychoterapii psychodynamicznej, która pomoże Pani w popracowaniu nad przyczyną problemu. Może Pani czasowo zastosować różne techniki relaksacyjne, które pozwolą trochę zredukować objawy.

serdecznie pozdrawiam

http://psychoterapia-krakow.net/