Cofnięcie jądra do kanału pachwinowego a drętwienie penisa

Czy przemieszczenie jądra (cofnięcie do kanału pachwinowego) może spowodować niedokrwienie (drętwienie) penisa?

Objaw 1. Podczas wzwodu prawe jądro potrafi cofnąć się do kanału, choć nie za głęboko, oprócz tego jądra potrafią się dość mocno przemieścić - jedno ustawia się nad drugim tak jakby chciały zamienić się miejscami nie tylko podczas wzwodu, ale też w położeniu spoczynkowym - czy takie manewry mogą odciąć bądź zaburzyć dopływ krwi do penisa i do moszny?

Objaw 2. Podczas wzwodu potrafi dojść (przytrafiło się to dopiero 2 razy) do odrętwienia członka - najpierw odrętwienie potem odpływ krwi, penis się kurczy jak od zimna, odrętwienie dotyczy też części moszny. Po zmianie pozycji, rozluźnieniu okolic pachwiny i przywróceniu normalnego położenia jąder czucie wraca choć stopniowo - uczucie jest wtedy takie, jak gdy do zdrętwiałej kończyny wraca krew po jej wyprostowaniu pojawia się wtedy uczucie ciepła i lekkie mrowienie.

Objaw 3. W łagodniejszej nieco formie problem ten potrafi pojawić się też w pozycji spoczynkowej - na ogół podczas siedzenia dłuższy czas w pozycji wywierającej ucisk na okolice pachwiny oraz w sytuacji ucisku na mosznę poprzez np. skrzyżowanie nóg - w takiej sytuacji daje się też odczuć nieznaczny ledwo wyczuwalny ból uciskanego jądra i delikatne odrętwienie penisa. Czy opisane powyżej objawy należy z sobą łączyć czy może jedno z drugim nie ma nic wspólnego?

Mam 31 lat, nie mam schorzeń kardiologicznych ani kłopotów z ciśnieniem, nigdy nie miałem żadnych operacji. W dzieciństwie też miałem jakiś problem z tym jądrem. Byłem z tego powodu kierowany do urologa, ale ten orzekł, że wszystko jest OK, o ile mi wiadomo takie "wędrówki" jąder to nic nadzwyczajnego. Czy przyczyna może mieć podłoże neurologiczne? Ucisk na nerwy da zapewne podobne odczucie, zakładam że w przypadku niedokrwienia powinno wystąpić jakieś zasinienie, a członek powinien być zimny czy tak? Otóż takich symptomów jak dotychczas nie zauważyłem. Czy z takim zestawem objawów powinienem prosić o skierowanie najpierw do urologa czy neurologa?

Raczej prawdopodobnie wskutek samoistnego wędrowania jądra dochodzi do ucisku w zakresie nerwu biodrowo-pachwinowego oraz gałęzi płciowej nerwu płciowo-udowego przebiegającego w pobliżu powrózka nasiennego. Nerwy te unerwiając mosznę, prącie i część pachwinową skóry, dlatego ich podrażnienie może wywoływać w tych okolicach ciała dolegliwości bólowe, parestezje (zaburzenia czucia np. pod postacią mrowienia), a nawet utratę czucia. Jeśli takie zaburzenia czucia są przejściowe nie ma powodu do niepokoju i nie ma się czym przejmować. Jeśli jednak ten stan sprawia Panu duży kłopot to radziłbym w tej sprawie udać się do urologa, który być może zaleci blokadę tych nerwów lub też ewentualne ufiksowanie (przytwierdzenie) jąder lub jądra.