Cykl: co jest przyczyną nieregularnych miesiączek?

Ostatnią miesiączkę dostałam 17 stycznia po 44 dniach. Teraz cykl trwa już 41 dni, a miesiączki dalej nie mam. Jakie mogą być tego przyczyny? Dodam tylko, że mam 19 lat i jestem dziewicą. Od początku tego tygodnia częściej chodzę do toalety oddać mocz, około 6 razy, dziś w nocy też musiałam wstać, a po oddaniu moczu przez jakiś czas bolał mnie pęcherz. Proszę o odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne.

Lek. Krystyna Gałązka

Witam!
Jeśli chodzi o dłuższe lub nieregularne cykle, ważną sprawą jest, czy sytuacja taka jest od niedawna, czy trwa długo. Cykle powinny uregulować się po około 2 latach od rozpoczęcia miesiączkowania. Jeśli sytuacja Panią niepokoi, warto wykonać podstawowe badania. Na początek hormonalne. Często przyczyną wydłużenia cyklu jest niedoczynność tarczycy, warto więc zbadać poziom TSH. Kolejną częstą przyczyną jest hiperprolaktynemia lub inne zaburzenia hormonalne takie jak nieprawidłowy poziom progesteronu, testosteronu, zaburzenia w zakresie LH, FSH i estradiolu. A być może po prostu zmieniła Pani w ostatnim czasie swój tryb życia, np. zaczęłą się odchudzać, co również może wpływać na długość cyklu. Lub też na obecną sytuację ma wpływ infekcja w układzie moczowym, którą być może Pani obecnie przechodzi. Warto więc wybrać się najpierw do lekarza rodzinnego i zacząć od zrobienia badania ogólnego moczu, a potem zacząć myśleć o hormonach.
Pozdrawiam