Czas stosowania diety po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego

Dzień dobry. Jestem po operacji ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego i chciałem się dowiedzieć jak długo ma trwać dieta po tym zabiegu i drugie pytanie po jakim czasie mogę zacząć czynnie biegać (grać w piłkę nożną)? z góry dziękuje i pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Nie jakiś szczególnych wymagań dietetycznych związanych z dietą po usunięciu wyrostka robaczkowego. Dieta powinna być przede wszystkim lekkostrawna, czyli wykluczyć należy produkty z wysoką zawartością błonnika pokarmowego (wystarczy obierać warzywa i owoce, przygotować przeciery lub miksować, zrezygnować na jakiś czas z owoców pestkowych, wybierać nieprzejrzałe owoce i młode warzywa); wybierać pieczywo jasne lub mieszane zamiast pełnoziarnistego, drobne kasze zamiast grubych (np. kuskus zamiast gryczanej); unikać nasion roślin strączkowych, nadmiernej ilości mleka i produktów mlecznych (jeśli wcześniej źle je Pan tolerował); unikać tłustych i smażonych potraw. Z diety należy także wykluczyć gazowane produkty. Dietę lekkostrawną należy stosować przez około 3-4 tygodnie od wyjścia ze szpitala, a potem stopniowo wprowadzać kolejne wyeliminowane produkty. Aktywność fizyczną można rozpocząć około miesiąca po zabiegu.

Zachęcam do zapoznania się z programem dietetycznym, który zapewnia korzystanie ze zbilansowanej i odpowiednio dobranej diety na stronie www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann