Częste bóle głowy i brzucha oraz mdłości i biegunki

Od jakiegoś czasu miewam częste bóle głowy i brzucha oraz mdłości i biegunkę wiąże się to z tym iż od niedawna mam pracę i mam związane z tym dziwne lęki. W sferze seksualnej nie osiągam od samego początku orgazmu. Ostatnio także nie mogę dogadać się z chłopakiem ciągle się kłócimy. Już nie wiem co robić byłam u lekarza ale on stwierdził tylko że to przez otyłość i że wymyślam. Przez to wszystko napadają mnie myśli samobójcze boję się o siebie. Proszę o pomoc.

Opisane przez Panią objawy wskazują, iż potrzebna jest Pani konsultacja z psychologiem, psychoterapeutą i najprawdopodobniej podjęcie z nim dłuższej terapii. Bóle, jakie Pani odczuwa prawdopodobnie są reakcją na stres (proszę spróbować rozluźniać się przy pomocy treningu relaksacyjnego Jacobsona - nagrania są dostępne w internecie. Trening ten pomoże pozbyć się cielesnego napiecia, które może wpływać również na inne fizjologiczne objawy, w tym ból). Jeśli chodzi o trudności w relacji z partnerem, a przede wszystkim o pojawiające się myśli samobójcze - niezbędne jest podjęcie spotkań z psychologiem! Najwyraźniej Pani możliwości przeciwdziałania negatywnym sytuacjom są niewystarczjące, przez co wpadła Pani w negatywizm i - byc może - stany depresyjne. Proszę nie zwlekać i jak najprędzej podjąć współpracę ze specjalistą, który pomoże Pani uzyskać spokój. Powodzenia!

Dzień dobry,

z Pani opisu wynika, że nowa praca jest dla Pani sytuacją bardzo stresogenną powodującą objawy psychiczne (lęki) jak i somatyczne (bóle głowy, brzucha, mdłości). Ze swojej strony zaleciłbym jak najszybszą konsultację z lekarzem psychiatrą (nie lekarzem ogólnym), który prawdopodobnie przepisze Pani doraźnie leki przeciwlękowe, które złagodzą na jakiś czas Pani dolegliwości.

Na dłuższą metę jednak środki przeciwlękowe nie rozwiążą problemu nadmiernego stresu, dlatego też dobrze by było gdyby udała się Pani także do psychologa/terapeuty.

Z metod relaksacyjnych jedną z najprostszych jest metoda "4:7:8". Licząc powoli do "4" bierze Pani wdech przez nos, licząc od "5" do "7" zatrzymuje Pani powietrze, na "8" szybki wydech ustami. Metoda ta zastosowana kilku- kilkunastokrotnie powinna zredukować odczuwane napięcie. Polecam także trening autogenny Schulza i relaksację progresywną Jacobsona.

Pozdrawiam.
Adam Zajączkowski
ww.zajaczkowski-psychoterapia.pl