Kobieta , 19 lat Od jakiegoś czasu miewam częste bóle głowy i brzucha oraz mdłości i biegunkę wiąże się to z tym iż od niedawna mam pracę i mam związane z tym dziwne lęki. W sferze seksualnej nie osiągam od samego początku orgazmu. Ostatnio także nie mogę dogadać się z chłopakiem ciągle się kłócimy. Już nie wiem co robić byłam u lekarza ale on stwierdził tylko że to przez otyłość i że wymyślam. Przez to wszystko napadają mnie myśli samobójcze boję się o siebie. Proszę o pomoc.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Mgr Anna Ingarden 91
Mgr Anna Ingarden Psycholog, Kraków 91 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Opisane przez Panią objawy wskazują, iż potrzebna jest Pani konsultacja z psychologiem, psychoterapeutą i najprawdopodobniej podjęcie z nim dłuższej terapii. Bóle, jakie Pani odczuwa prawdopodobnie są reakcją na stres (proszę spróbować rozluźniać się przy pomocy treningu relaksacyjnego Jacobsona - nagrania są dostępne w internecie. Trening ten pomoże pozbyć się cielesnego napiecia, które może wpływać również na inne fizjologiczne objawy, w tym ból). Jeśli chodzi o trudności w relacji z partnerem, a przede wszystkim o pojawiające się myśli samobójcze - niezbędne jest podjęcie spotkań z psychologiem! Najwyraźniej Pani możliwości przeciwdziałania negatywnym sytuacjom są niewystarczjące, przez co wpadła Pani w negatywizm i - byc może - stany depresyjne. Proszę nie zwlekać i jak najprędzej podjąć współpracę ze specjalistą, który pomoże Pani uzyskać spokój. Powodzenia!

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry,

z Pani opisu wynika, że nowa praca jest dla Pani sytuacją bardzo stresogenną powodującą objawy psychiczne (lęki) jak i somatyczne (bóle głowy, brzucha, mdłości). Ze swojej strony zaleciłbym jak najszybszą konsultację z lekarzem psychiatrą (nie lekarzem ogólnym), który prawdopodobnie przepisze Pani doraźnie leki przeciwlękowe, które złagodzą na jakiś czas Pani dolegliwości.

Na dłuższą metę jednak środki przeciwlękowe nie rozwiążą problemu nadmiernego stresu, dlatego też dobrze by było gdyby udała się Pani także do psychologa/terapeuty.

Z metod relaksacyjnych jedną z najprostszych jest metoda "4:7:8". Licząc powoli do "4" bierze Pani wdech przez nos, licząc od "5" do "7" zatrzymuje Pani powietrze, na "8" szybki wydech ustami. Metoda ta zastosowana kilku- kilkunastokrotnie powinna zredukować odczuwane napięcie. Polecam także trening autogenny Schulza i relaksację progresywną Jacobsona.

Pozdrawiam.
Adam Zajączkowski
ww.zajaczkowski-psychoterapia.pl

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ból głowy – Nie można określić jednej przyczyny, która byłaby odpowiedzialna za ból głowy. Ból głowy określany wtórnym może być spowodowany zaburzeniami neurologicznymi, urazami, chorobami twarzy, oczu, nadciśnieniem tętniczym, truciznami, spalinami samochodowymi, zmianą pogody lub temperatury, Biegunka – Biegunka to zaburzenie trawienia, którego głównym objawem są częste wypróżnienia, zmieniona konsystencja kału, upłynnienie go i zwiększenie jego ilości. Biegunka może być spowodowana przez infekcje, różne stany chorobowe układu trawiennego, czynniki emocjonalne, psychiczne i neurowegetatywne wzmagające perystaltykę jelit, przewlekłe stany zapalne jelit.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Ból brzucha u dzieci

Smecta - charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Smacta to lek na ból brzucha i na biegunkę szczególnie jeżeli chodzi o dzieci. Smecta sprawdza się również na dolegliwości żołądkowe i związane z przełykiem u osób dorosłych. Jak należy stosować lek smecta? Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania tego...