Czy brak progresji zmian na przestrzeni dwóch lat wyklucza aktywne choroby neurologiczne?

Mam 42 lata i zmiany naczyniopochodne w MRI głowy, które są stabilne od prawie dwoch lat. Nie mam objawów neurologicznych, badanie PMR wyszło dobrze,tzn. prążków w płynie brak. Czy brak progresji zmian na przestrzeni dwóch lat wyklucza aktywne choroby neurologiczne?

Zmiany naczynipochodne są zmianami już dokonanymi.
Powstają w wyniku miejscowego niedokrwienia tkanki mózgowej. Czynnikami ryzyka powstawania kolejnych zmian są choroby układu sercowo- naczyniowego, z których najważniejsze to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, hipercholesterolemia miażdżyca tętnic, palenie papierosów.
Należy przede wszystkim kontrolować czynniki ryzyka. Wskazane jest wykonanie usg tętnic domózgowych celem oceny obecności blaszek miażdżycowych.
Jeżeli nie ma Pan wymienionych czynników, z racji dosyć młodego wieku należy wykluczyć zaburzenia hematologiczne ( m innymi zespół antyfosfolipidowy) oraz wykonać echo serca, najlepiej przezprzełykowe, celem oceny obecności materiału potencjalnie zatorowego i drożnego otworu owalnego.