Czy depresja może powrócić?

Jestem 30-letnią kobietą. Kilka lat temu miałam depresję i nerwicę lekową - oczywiście leczyłam się farmakologicznie lekami, które przepisalał mi psychiatra i po kilku miesiącach mój stan wrócił do normy.

Niestety obawiam się, że to wszystko powróciło. Robiłam badania - wyszły ok, byłam u neurologa i też stwierdził, że w mojej głowie nic nie ma. Ale ja mam takie wrażenie jakby mi coś było: bardzo się boję, nie przesypiam nocy, częściej płaczę, jestem na wszystko obojętna. Martwię się o moje dzieci, bo czuję, że je zaniedbuję. One widzą w jakim jestem stanie, że się nie uśmiecham, nie zabieram ich na spacery...

Jakoś nie mogę się pozbierać, bo mam w głowie totalną pustkę i lęk, że jestem ciężko chora. W ciągu dnia funkcjonuję normalnie, ale z mniejszą satysfakcją.Obecnie nie przyjmuję żadnych leków przeciwdepresyjnych. Proszę o odpowiedź.

Witam.

Depresja jest ciężką chorobą, a jej leczenie jest długotrwałe. Ponieważ nawroty choroby są zjawiskiem powszechnym, warto być pod kontrolą lekarza i sprawdzać niepokojące objawy. W tej sytuacji może Pani zasięgnąć porady lekarza psychiatry, czy powinna Pani z powrotem poddać się farmakoterapii. Jeśli Pani stan na to nie wskazuje, warto zadbać o swoją psychikę w inny sposób.

Może Pani skorzystać z pomocy psychologa i popracować nad swoimi lękami. Pomocne są także grupy wsparcia, na których może pani poznać osoby z podobnymi problemami i poznać ich sposoby radzenia sobie w tej sytuacji. Takie spotkania pozwoliłyby ograniczyć lęk i znaleźć wsparcie oraz zrozumienie u innych. Jest to bardzo pomocne przy zmaganiu się z problemami.

Pozdrawiam