Czy dobrze zaczęłam przyjmować tabletki?

Mam 21 lat. Z powodu nieregularnych miesiączek moja dr ginekolog-endokrynolog przepisała tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie i przy okazji na zabezpieczenie się. Zgodnie z jej zaleceniami pierwsza tabletkę przyjęłam w 1. dniu cyklu. Natomiast następnego dnia krwawienie zniknęło. Nadal przyjmuję te tabletki, natomiast nie wiem czy dobrze zrobiłam. Może powinnam wyrzucić to jedno zaczęte opakowanie. W tym momencie nie wiem czy leczenie będzie działało, czy jestem w pełni zabezpieczona?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Musi Pani wiedzieć, że tabletki antykoncepcyjne nie wyleczą Pani zaburzeń hormonalnych, a jedynie zamaskują ich objawy. Przez okres brania tabletek będzie dochodzić do regularnych krwawień w okresach przerw między blistrami, ale po ich odstawieniu sytuacja wróci do normy, czy może się początkowo jeszcze bardziej rozregulować. Nie mamy więc do czynienia tutaj z leczeniem, a jedynie łagodzeniem objawów schorzenia endokrynologicznego, które jak rozumiem, nie zostało jeszcze zdiagnozowane.

Jeśli rozpoczęła Pani tabletki w dzień inny niż początek fizjologicznej miesiączki, to ich działanie polegające na maskowaniu nieregularności miesiączkowania będzie jak najbardziej funkcjonować, natomiast działanie antykoncepcyjne rozpocznie się najwcześniej po tygodniu. Proszę dalej przyjmować normalnie tabletki i dodatkowo zabezpieczać się prezerwatywą przez pierwszy tydzień. Możliwe też, że była to miesiączka, która zmieniła gwałtownie swój przebieg pod wpływem zażytych hormonów. Warto jednak na wszelki wypadek się zabezpieczać przez te siedem tabletek.

Pozdrawiam serdecznie!