Czy doszło do poczęcia podczas tego cyklu antykoncepcji?

Witam, stosuje antykoncepcje hormonalna- Atywia. Około 1,5 tygodnia temu uprawiałam stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia (prezerwatywy), partner doszedł we mnie. We wtorek 26.07 rozpoczęłam 7 dniowa przerwę od brania tabletek jednak nie dostałam jeszcze krwawienia (czwartek 28.07). Czy jest możliwość, że mimo stosowania tabletek antykoncepcyjnych zaszłam w ciąże? Dodam, że stosuje antykoncepcje hormonalna od około 4 lat z roczna przerwą (wcześniej Astha), w miesiącu poprzedzającym krwawienie nie pominęłam ani jednej tabletki, zdarzały się jednak przesunięcia czasu brania tabletki (maksymalnie 30 minutowe) oraz stosuje Lamotrix (100 mg dziennie) i doraźnie Xanax.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

skuteczność antykoncepcji hormonalnej określa się na ponad 99%, także sytuacje poczęcia podczas stosowania takiego rodzaju antykoncepcji są minimalne, ale jednak możliwe.

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy doszło do zapłodnienia, byłoby wykonanie testu ciążowego. Na rynku jest ich kilka rodzai, jednak polecamy wykonanie testu płytkowego. Wykonuje się go z użyciem porannego moczu, nie wcześniej niż 10 dni po stosunku.

Wracając do braku krwawienia, to może ono jeszcze nastąpić, ponieważ dochodzi do niego zazwyczaj po 2-4 dniach od zrobienia przerwy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości może się też Pani udać do ginekologa, który również może ocenić, czy doszło do poczęcia.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym antykoncepcji hormonalnej:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.