Czy guzki na tarczycy to coś poważnego?

5 lat temu miałam usuniętą cześciowo szyjkę macicy, gdyż miałam bakterie rakowe.Pierwszy lekarz ominął zalecenia profesora z onkologii i kazał przyjśc za 6 miesiecy udałam się z wynikiem onkologicznym do drugiego lekarza który potraktował to poważnie i zapobiegł dalszemu rozwojowi czegokolwiek za co jestem wdzięczna,ale teraz obawiam się czy powtórka nie jest tu .Proszę o odpowiedz czy guzki ,a wcześniejsze choroba ma coś wspólnego.Co mam robić w sprawie tarczycy.Dziękuję.

Dzień dobry,

Aby odpowiedzieć na Pani pytanie należy wykonać BACC (biopsję guzków) o ile spełniają one kryteria do biopsji - proszę zapytać swojego endokrynologa, bo zależy to od ich wielkości i innych dodatkowych cech uwidocznionych w badaniu ultrasonograficzym.. Guzki tarczycy mogą być zupełnie niezależne od choroby, z jaką borykała się Pani w przeszłości, aczkolwiek celem ich oceny i ew. kwalifikacji do biopsji, powinna Pani skontaktować się z endokrynologiem. Przed wizytą warto oznaczyć przesiewowo TSH, a jeśli będzie nieprawidłowe, wówczas Pani endokrynolog zaleci jeszcze inne, dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
specjalista endokrynolog