Czy guzki tarczycy mają wpływ na wypadanie włosów?

Dzień dobry, Z powodu bardzo wypadających włosów, zmian w oddawanym kale i lekkich zaburzeń smaku/węchu zrobilam badania. TSH wyszlo w normie, zrobilam jednak usg tarczycy. Wyszło ze mam 3 guzki w prawym płacie, 2 hipoechogeniczne(4mm x4mm oraz 2mmx 1.5mm) i 1 izoechogeniczny 6mm x 5mm). Czy mogą one byc przyczyną wypadania włosów? Nawet jesli okazalyby się nie złośliwe?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

objawy, które Pani opisuje mogą faktycznie prowadzić do wypadania włosów, chociaż nie jest to na 100% pewne. Tarczyca jest niezmiernie ważnym organem i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie reszty organizmu. Zaburzenia jej czynności mogą pośrednio skutkować opisywanym przez Panią wypadaniem włosów. Niemniej jednak wydaje się, że w tej sytuacji raczej tak nie będzie. Pomimo, że ma Pani guzki to TSH pozostaje w normie. Z tego też względu należałoby rozważyć badania w kierunku zaburzeń gospodarki mineralnej. Warto byłoby podjąć kontakt z trychologiem, aby ustalić pełen panel badań, które należy wykonać. Na ten moment może Pani rozpocząć przyjmowanie suplementacji, która będzie zawierała cynk, miedź czy selen. Ponadto dieta oraz spożywanie płynów w ilości 2.5 litra będą także poprawiać kondycję organizmu. Co do pozostałych objawów, to pomocny będzie internista oraz endokrynolog. Guzki tarczycy raczej będą wymagały obserwacji oraz, jeśli konieczne, biopsji. Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z lekarzem, aby ustalić plan diagnostyki. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-wypadanie-wlosow-wszystko-o-wypadaniu-wlosow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.