Czy jest duże ryzyko ciąży w tej sytuacji u 21-latki?

Moja kolezanka kilka dni temu miala swoj pierwszy raz, na poczatku chłopak wszedl w nia dosc płytko i delikatnie bez prezerwatywy pozniej stosunek kontynuowali juz z zabezpieczeniem, nie bylo zadnej wydzieliny z jego strony, dziewczyna ma bardzo nieregularne miesiączki ostatnia miala 28 maja a jej ostatni cykl trwał 63 dni, wcześniejszy 37. Ma sie czego bac?
KOBIETA, 21 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

trudno będzie jednoznacznie stwierdzić, czy w tej sytuacji mogło dojść do zapłodnienia, czy też nie. Każde współżycie bez zabezpieczenia, jak i z użyciem prezerwatywy może tak naprawdę doprowadzić do ciąży. Jak sama się Pani orientuje, współżycie bez zabezpieczenia, także nie zawsze doprowadza do zapłodnienia. Na płodność kobiety ma wpływ wiele czynników takich jak: regularność cyklu, stres, choroby, stosowane leki, zmiany klimatu i tym podobne. Dlatego też nie zawsze kobieta jest w stanie zajść w ciążę, nawet współżyjąc w trakcie dni płodnych. Jest to w pewnym sensie sprawa losowa i nie do końca też zależna tylko od kobiety. Jakość nasienia odgrywa tu też ogromną rolę. I warto dodać, że w trakcie nawet krótkiej penetracji może dojść do wydzielania się preejakulatu, który dostaje się do narządu rodnego.

Co do prezerwatywy, to one jako antykoncepcja mają dosyć mały wskaźnik skuteczności. Dlatego też ich stosowanie jest zawsze obarczone pewnym ryzykiem. Warto dodatkowo używać pianek plemnikobójczych, aby zapobiec zapłodnieniu z jeszcze lepszym rezultatem. Wydaje się, jeśli nie minął czas 120 lub 72 h od stosunku to można przyjąć tabletkę po. Jeśli natomiast jest za późno, to konieczne jest odczekanie do pojawienia się miesiączki, albo wykonanie testu ciążowego w momencie, gdy jej nie będzie. Zachęcamy zatem do obserwowania organizmu i podjęcia odpowiednich działań. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/prezerwatywy-uzywanie

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-wlasciwosci-ma-antykoncepcja-hormonalna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.