Czy jest ryzyko zajścia w ciążę?

Witam, mam 30 lat, biorę tabletki od 3 miesięcy i w ostatnim opakowaniu pomyliłam tabletki w ostatnich 3 dniach (!)(19-21). Wybrałam tabletki mimo to do końca, zrobiłam 7-dniową przrwę, dostałam 5-dniowego krwawienia. Następne opakowanie rozpoczęłam tak jak zawsze. Przez 14 dni bardzo regularnie brałam nowe opakowanie i dopiero tego 14 dnia współżyłam z partnerem (w poprzednim cyklu i przerwie nie uprawiałam seksu). Czy mogę czuć się bezpieczna?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam... Czy połknęła Pani ostatnie trzy tabletki w innej kolejności, niż sugeruje opakowanie? Jeśli zażywa Pani tabletki jednofazowe dwuskładnikowe, to nie ma Pani powodów do obaw.  W przypadku preparatów jednofazowych (najczęściej stosowane) wszystkie tabletki mają taki sam skład i nie jest ważna kolejność ich zażywania. W przypadku zażycia tabletek "nie po kolei" skuteczność antykoncepcji jest zachowana.

Pozdrawiam!