Czy jeszcze urosnę? Pomocy!

Mam 15 lat , ważę 45 kg a mam tylko 152cm wzrostu. Czy coś pomoże mi urosnąć ? Czytałam te wszystkie odpowiedzi na pytania innych , ale tamte osoby są ode mnie wyższe o co najmnie 6 cm ! Jestem najniższa w klasie i wzrost wprawia mnie w kompleksy. :(

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Sprawa wzrostu jest bardzo indywidualna. Jeżeli Twoi rodzice są niscy, prawdopodobnie także będziesz mieć podobny wzrost. Jednak jesteś w okresie dojrzewania i Twoja budowa ciała się zmienia, więc masz duże szanse na to aby urosnąć.

Z dietetycznego punktu widzenia do wzrostu potrzebne jest pełnowartościowe białko oraz wapń i komplet witamin, w tym witamina D3.

Składniki te znajdziesz w mleku oraz jego przetworach (serach twarogowych, jogurtach, kefirach, maślankach). Z tej grupy odradzałabym spożywanie w dużych ilościach serów żółtych. Są one bogate w wapń, ale jednocześnie zawierają dużo tłuszczu. Białko zawierają także jaja, mięso oraz warzywa strączkowe.

Polecam przeczytanie artykułów http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-w-wieku-szkolnym oraz http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka .

Pozdrawiam