Czy kichnięcie po przyjęciu tabletki zmniejsza jej skuteczność?

Witam! Czy kichniecie bezpośrednio po przyjęciu tabletki może spowodować jej cofnięcie? Dzisiaj bezpośrednio po przyjęciu 10. tabletki antykoncepcyjnej kichnęłam i nie ma pewności, czy tabletka nie została cofnięta. Czy powinnam przyjąć kolejną uzupełniającą profilaktycznie? Jeżeli nie uzupełnię tej tabletki, to za jaki czas (przy regularnym dalszym stosowaniu tabletek) antykoncepcja będzie pełna?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tabletka z pewnością nie uległa cofnięciu pod wpływem kichnięcia. Kichnięcie polega na gwałtownym wydostaniu się dużej ilości powietrza z dróg oddechowych- nie towarzyszy mu opróżnienie zawartości żołądka. Może Pani więc być spokojna o działanie antykoncepcyjne tabletek, z pewnością nie zostało ono zaburzone i nie ma potrzeby przyjmowania dodatkowej pigułki.

Pozdrawiam serdecznie!