Czy łączenie leków może zmniejszyć skuteczność doustnej antykoncepcji?

Witam. Mam ważne pytanie. Od ponad roku zażywam regularnie tabletki antykoncepcyjne. Krwawienie zwykle występowało u mnie trzeciego dnia od zażycia ostatniej tabletki. Dziś mam zażyć 21 tabletkę, a już dostałam lekkiego krwawienia. Bardzo mnie to niepokoi, współżyję często, ale nigdy nic takiego mi się nie zdarzyło. Poza antykoncepcją przyjmuję jeszcze lek zmniejszający stany napięcia i niepokoju A****. Dopiero dzisiaj wyczytałam, że tych leków nie należy łączyć, ponieważ może to spowodować zmniejszenie skuteczności antykoncepcji. Dodam jeszcze, że ostatnio naprawdę dużo stresu i nerwów przeszłam. Czy to możliwe żebym była w ciąży? Bardzo proszę o szybką odpowiedź, czy mam powody do zmartwień. Magdalena.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Krwawienie najczęściej występują w 3-4 dniu 7-dniowej przerwy. Zdarza się jednak, że pojawiają się w dniu ostatniej tabletki i nie ma raczej w tym nic złego.

W Pani przypadku, istnieje jednak prawdopodobieństwo zmniejszenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych ze względu na brak przerwy między przyjmowaniem obu leków. Możliwe, że doszło do zapłodnienia. Przed rozpoczęciem kolejnego blistra proponowałabym wykonanie testu ciążowego.

Pozdrawiam.