Czy może być spowodowany taki stan po jedzeniu?

Witam, Od długiego już czasu zmagam się z okresami bólu brzucha po jedzeniu, uczucia ciężkości,dosłownie jakbym miała kamienie w żołądku, niesmaku w ustach po jedzeniu, przez ktòre czasem jestem w stanie jeść tylko raz dziennie, bo stan ten utrzymuje się wiele godzin. Mam wrażenie, że mój żołądek nie może niczego strawić, nawet jeśli z założenia są to posiłki lekkostrawne. Bywało, że uczucie ciężkości miałam nawet po wypiciu wody. To wszystko jest też przeplatane okresami uporczywego, bardzo silnego ssania w żołądku, ktòre nie mija nawet po dużej ilości jedzenia. Potem ten stan niestrawności wraca i tak w kòłko. Czym to może być spowodowane?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Na podstawie samego opisu trudno jednoznacznie stwierdzić, co może powodować u Pani takie dolegliwości. Bóle brzucha, uczucie ciężkości po jedzeniu i problemy z trawieniem pokarmów mogą bowiem mieć różne podłoże. Czasami jest to wynik stosowania nieodpowiedniej diety. W takim przypadku wprowadzenie modyfikacji do swojego codziennego jadłospisu i wyeliminowanie niektórych produktów może przynieść zadowalające rezultaty. Najlepiej jednak robić to w konsultacji z doświadczonym dietetykiem.

Ponadto w przypadku opisanych przez Panią dolegliwości należałoby również skonsultować się z gastroenterologiem, aby wykluczyć schorzenia ze strony układu pokarmowego. Możliwe, że lekarz zleci Pani bardziej szczegółową diagnostykę. Przed wszystkim w takim przypadku pomocna może okazać się gastroskopia. To szczegółowe badanie endoskopowe, które pomaga ocenić stan przełyku, żołądka oraz dwunastnicy i szybko wykryć wszelkie patologie w tym obszarze. Dzięki badaniom specjalista będzie mógł określić, w jakim kierunku powinno być prowadzone leczenie.

Do czasu wizyty u specjalisty warto zadbać o swoją dietę, w tym unikać tłustych, ciężkostrawnych czy pikantnych potraw oraz spożywania dużej ilości słodyczy. Do swojego menu warto wprowadzić naturalne probiotyki oraz produkty bogate w błonnik pokarmowy, które pozytywnie wpływają na układ trawienny.

Zachęcamy po zapoznania się z artykułami opublikowanymi na portalu abcZdrowie.pl, w których znajdzie Pani więcej informacji na temat bólu brzucha i problemów trawiennych:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia https://portal.abczdrowie.pl/niestrawnosc

Warto też sprawdzić, jak na podobne tematy odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-ciezkosci-po-zjedzeniu-posilku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odczuwanie-dyskomfortu-w-zoladku-i-uczucie-przepelnienia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskie.