Czy ona mogła spowodować nagły spadek wagi?

Od marca do lipca schudłam 15 kg, przy wzroście 170cm ważyłam 90 kg, teraz waga stoi już od lipca na poziomie 75 kg. Bez zmiany nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Nadmienię, że od lutego zaczęłam antykoncepcję (naraya). Czy ona mogła spowodować nagły spadek wagi? Innych niepokojących objawów nie mam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w ulotce dołączonej do opakowania tabletek antykoncepcyjnych Naraya producent informuje o możliwych skutkach ubocznych związanych z przyjmowaniem pigułek.

Jednym z często występujących działań niepożądanych jest zwiększenie masy ciała, które może wystąpić u 1-10 na 100 kobiet. Niezbyt częstym działaniem niepożądanym, które najprawdopodobniej pojawiło się u Pani, jest natomiast zmniejszenie masy ciała, które może wystąpić u 1-10 na 1000 kobiet. Ponadto utrata wagi może być związana z uregulowaniem hormonów płciowych.

Jeśli nie zmieniła Pani nawyków żywieniowych ani nie rozpoczęła aktywności fizycznej, to utrata masy ciała zapewne ma związek z tabletkami Naraya. Dla pewności proszę jednak wykonać podstawowe badania krwi, aby sprawdzić swój stan zdrowia.

Poniżej umieszczamy inne pytania z tej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/utrata-wagi-podczas-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyrost-wagi-przy-stosowaniu-antykoncepcji-hormonalnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spadek-wagi-wskutek-przyjmowania-antykoncepcji-hormonalnej-a-zaczerwienienie-gardla.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.