Czy plamienia są spowodowane zmianą antykoncepcji?

Mam 23 lata. Nigdy nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej i ostatnio postanowiłam się zabezpieczać. No i troszkę namieszałam. Pierwsze tabletki pożyczyłam od koleżanki. W trakcie ich stosowania miałam wizytę u ginekologa i bez żadnych badań na hormony zapisał mi plastry. W międzyczasie brania tabletek wystąpiły plamienia. Po skończeniu opakowania tabletek nie zrobiłam przerwy na miesiączkę (nie mogłam) i od razu przykleiłam pierwszy plaster. No i można powiedzieć, że cały czas mam plamienia. Martwi mnie to. Wiem ,że powinnam skonsultować się z lekarzem, ale przeprowadziłam się do innego miasta i muszę kogoś znaleźć. Na razie, żeby troszkę się uspokoić proszę o odpowiedź. Dodam, że jakieś 2 lata temu stosowałam plastry przez 3 miesiące i wtedy wszystko było dobrze.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki, które Pani stosowała należą do tzw. środków nowoczesnych, zawierających minimalne ilości estrogenu niezbędne do zabezpieczenia przed ciążą. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem występowania działań niepożądanych w postaci krwawień śródcyklicznych. Nie zrobienie przerwy nie sprzyja ustaniu takiego plamienia. Jest ono również częściej spotykane podczas kilku pierwszych cykli sterowanych hormonami z zewnątrz. Z czasem plamienia powinny ustąpić. Tym bardziej, że plastry antykoncepcyjne dostarczają organizmowi efektywnie większych dawek hormonów niż używane przez Panią tabletki. Swoją drogą powinna się Pani udać do ginekologa, plamienia mogą mieć bowiem inną przyczynę niezwiązaną bezpośrednio z antykoncepcją (nadżerka, polip szyjki macicy, etc.)

Pozdrawiam serdecznie!