Czy po utracie przytomności i braku oddechu mogły powstać zmiany w mózgu?

Mój mąż ma 41 lat. 17 lipca: mój mąż nagle przestał oddychać i zaczął troszkę sinieć, po chwili (około minuty) została podjęta pierwsza pomoc (reanimacja - przeze mnie ). Podczas reanimacji zaczął sinieć na twarzy i uszy zrobiły się fioletowe i jedno oko miał zamoknięte, drugie pół otwarte (puls był wyczuwalny, ale słaby). Przyjechała karetka po 10 minutach i przejęli go, zostały podane około 6 zastrzyków adrenaliny i 4 strzały z defibrylatora, mój maż załapał po około 18 min. reanimacji przez ratowników i został odwieziony do szpitala na oddział Kardiochirurgi. Po przywiezieniu do szpitala stwierdzono niewydolność krążeniowa serca i powstał obrzęk płuc. Został zrobiony tomograf wstępny i nic nie wykazał, został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną i podłączony pod respirator (100% stężenia tlenu na 100 kg), zostały również podane leki na serce. Do dnia dzisiejszego nadal jest nieprzytomny i ponownie wprowadzony w śpiączkę 72-godziną, ponieważ powstały prężenia rąk, nóg, ruszał głową, odczuwał ból i reagował troszkę na słuch (polecenia zamknij oczy/otwórz itp.). W dniu 21 lipca został ponownie zrobiony tomograf i nic kompletnie nie wykazał, lekarz neurolog na podstawie badania i w oparciu się na dokumentacje stwierdził, że pacjent jest głęboko nieprzytomny i jest prawdopodobieństwo uszkodzenia korony mózgowej. Często tzw. prężenia zdarzały się podczas mówienia ,,Cześć'' i były prężone te części ciała które odpowiadają za wstawanie, czyli podniesie klatki w pozycję siedzącą. Każdy lekarz uważa inaczej, proszę o waszą poradę na ten temat. P.S. I jakby były duże zmiany w mózgu, to czy by wyszły na tomografii komputerowej?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Bardzo mi przykro, ale stan kliniczny Pani męża jest zbyt ciężki by móc ustalić rozpoznanie wyłącznie na podstawie kilku zdań przedstawionych przez osobę trzecią. Domyślam się, że mąż leży na OIOM'ie gdzie pracują lekarze z największym doświadczeniem klinicznym i którzy mogą udzielić Pani najdokładniejszych odpowiedzi na Pani pytania i wątpliwości. Proszę zrozumieć, że na całość obrazu chorobowego składają się dziesiątki badań laboratoryjnych, obrazowych, a także palpacyjnych ( w tym badanie neurologiczne).

Zasadniczo nie wszystkie zmiany w mózgu uwidaczniają się w ciągu pierwszych kilku godzin od zdarzenia. Zwykle wystarcza jednak wykonanie kontrolnego badania TK za 2-3 doby, by móc ustalić przyczynę dolegliwości.

Badanie, które na pewno jest dokładniejsze w ocenie patologii ośrodkowego układu nerwowego jest rezonans magnetyczny, ale skoro lekarze nie zdecydowali się na nie, to albo stan pacjenta jest za ciężki albo są ograniczenia w dostępności badania.

W obecnej sytuacji radziłabym ponownie porozmawiać z lekarzem prowadzącym męża i poprosić o szczerą rozmowę, podczas której na pewno dowie się Pani więcej niż od osób, które nie mają dostępu do historii choroby Pani męża.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!